MacOS Catalina 10.15 tanıtıldı! İşte yenilikler!

Teknoloji dünyasının merakla beklediği WWDC 2019, Türkiye saati ile 20:00'da başladı. Apple'ın onlarca farklı yeniliğin duyurusunu gerçekleştirdiği etkinliğe iOS 13 ile birlikte damga vuran gelişmelerden birisi de, macOS 10.15 oldu. Catalina...

MacOS Catalina 10.15 tanıtıldı! İşte yenilikler!
Teknoloji dünyasının merakla beklediği WWDC 2019, Türkiye saati ile 20:00'da başladı. Apple'ın onlarca farklı yeniliğin duyurusunu gerçekleştirdiği etkinliğe iOS 13 ile birlikte damga vuran gelişmelerden birisi de, macOS 10.15 oldu. Catalina olarak adlandırılan yeni macOS sürümü, Mac modellerini iPad uygulama desteğine kavuşturuyor. Daha önce Marzipan olarak karşımıza çıkan bu özellik sayesinde geliştiriciler iPad uygulamalarını Mac'e aktarabiliyorlar.

iOS 13 tanıtıldı! Karanlık mod dönemi başladı!

iPadOS tanıtıldı! İşte özellikleri!

MacOS Catalina özellikleri neler?

Son günlerde gündemden düşmeyen sızıntı gerçeğe dönüştü ve iTunes'e veda edildi. Artık, iPhone ve iPad'i Mac bilgisayarınıza takdığınızda iTunes'a ihtiyaç olmadan Finder'daki kenar çubuğunda yer alan simgeye tıklayarak senkronize etmeye başlayabileceksiniz. iTunes'in sunduğu tüm özelliklere Apple Müzik, Apple TV ve Podcast gibi uygulamalar ile erişmek mümkün. Sidecar isimli özellik sayesinde iPad'i ikinci ekran olarak kullanmaya imkan tanıyan macOS Catalina, Apple TV uygulamasına kavuştu. Bu sayede 4K HDR içerikleri görüntülemek mümkün. Apple Pencil bir giriş aygıtı olarak kullanılabiliyor. Siri'nin sunduğu işlevselliği bir adım ileri taşıyan sesle kontrol özelliği sayesinde artık fiziksel kısıtlamalara sahip olan kullanıcılar bilgisayarlarına sesle çok daha fazla komut verebiliyorlar. iPhone'umu Bul ve Arkadaşlarımı Bul uygulaması Find My isimli uygulama altında birleştirildi ve çevrimdışı cihazları bulma özelliği geldi. Cihaz çevrimdışıyken veya uyku modundayken, yakındaki diğer Apple cihazlarına Bluetooth sinyalleri gönderecek. Bu sayede konum bilgisi diğer cihazlar üzerinden Apple sunucularına iletilecek. T2 güvenlik yongasına sahip olan tüm Mac modelleri, iPhone ve iPad ile benzer şekilde aktivasyon kilidine kavuşarak daha güvenli hale geldi. Ekran Süresi özelliği Mac'e getirecek olan bu sürüm aynı zamanda Safari için yeni bir başlangıç sayfasını, Notlar uygulaması için Galeri görünümünü kullanıma sunuyor. Hatırlatıcının yeniden tasarlandığı macOS Catalina, Project Catalyst özelliği kapsamında iPad uygulamaları ile Mac'i harmanlıyor.

macOS Catalina ne zaman çıkacak?

Geliştiriciler için ilk Beta sürümlerini bugün yayınlayacak olan Apple, Temmuz ayında halka açık beta sürümlerini yayınlayacak. Final sürümü ise Sonbahar'da çıkacak.

The post MacOS Catalina 10.15 tanıtıldı! İşte yenilikler! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.