Teknoloji Haberleri

macOS Mojave’ye hazır mıyız?

Apple’ın geçtiğimiz dönemlerde tanıtımını yaptığı macOS Mojave sürümü çıkıyor. Bu gece yayınlanacak güncelleme öncesinde, bu sürümün hangi yeniliklerle geleceğini sizler için yorumladık. macOS Mojave‘ye hazır mıyız? macOS Mojave özellikleri ve detayları bu videoda!

macOS Mojave sürümünü sizler için test ettik!

Apple’ın bilgisayarlarında kullandığı macOS işletim sisteminin merakla beklenen versiyonu macOS Mojave genel dağıtıma çıkıyor. Bu dağıtım öncesinde, ofisimizdeki 2016 Macbook Pro modelinde bu sürümü deneyimledik. Peki, macOS Mojave sürümü hangi yenilikler ile birlikte geliyor.

MacBooklar için kararma zamanı geldi!

Apple’ın Mojave sürümü ile sunduğu yeniliklerin başında, Dark Mode geliyor. Karanlık Mod olarak isimlendirilen bu özellik sayesinde, uzun saatler boyunca ekran başında kalanlar için büyük bir göz konforu sağlanacak. Bu ayarı aktif hale getirmek için, Sistem Tercihleri, Genel, Aydınlık ve Karanlık mod olarak tercihinizi yapabilirsiniz. macOS Mojave özellikleri bununla sınırlı değil.

Stacks ile masaüstünüzü derli toplu kullanın

Stacks adı verilen bir yenilik, Mojave sürümündeki dikkat çeken yenilikler arasında yer alıyor. Bu özellik, masaüstünüzü dağınık bir şekilde kullananların işini son derece kolaylaştıracak bir özellik. Masaüstünüzde yer alan dosyaları, türlerine göre otomatik olarak toplamanızı sağlıyor. Dosyalarınızı, uzantılara ek olarak, tarih veya etiketler halinde de derleyebilmeniz mümkün.

Finder artık çok daha başarılı

Finder yazılımının Galeri View görünümü sayesinde, aradığınız dosyaları, daha büyük ön izleme görüntüsünden faydalanarak çok daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Resim dosyaları, PDF dosyaları, sunumlar veya diğer dosya tiplerini büyük ön görselleri ile daha kolay bulabilirsiniz. Command-Shift-P tuşlarına basarak, ön izleme panelini açabilirsiniz.

Ekran görüntüsü almak çok kolay

Ekran görüntüsü ve ekrandan video kaydı almak son derece kolay. Klavyedeki Command-Shift-5 tuşlarına basaraki ekran görüntüsü aracını aktif hale getirebilirsiniz. Ekran görüntüsü aldıktan sonra, tek bir tıklama ile bu görüntünün üzerine not ve çizim ekleyebilirsiniz. Sonrasında ise yapmanız gereken tek şey, bu görüntüyü kaydetmek veya eposta olarak göndermek.

Sarafi Tabs alanı güncellendi

Safari tarayıcısında çok fazla sekmeli çalışanlar için Mojave sürümünde güzel bir yenilik var. Favicons olarak adlandırılan özellik ile sekmelerin tamamını tek seferde görebileceksiniz. Safari Tercihleri alanından, Sekmeler (Tabs) kısmına gelip, “Show website icons in tabs” seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli olacak.

Safari ile çok daha güçlü şifreler üretin

macOS Mojave özellikleri, güvenlik noktasında da önemli iyileştirmeler içeriyor. Safari tarayıcısı, bir hesap açarken, sizin yerinize çok güçlü ve kırılması zor şifre tavsiyelerinde bulunacak. Safari Tercihleri, Şifreler alanından, daha önce kullanılan şifreleri, otomatik tavsiyeler ile daha güçlüleri ile değiştirebileceksiniz. Siri desteği de ilginç bir detay.

Mac App Store yeniden tasarlandı

Yeniden tasarlanan Mac App Store uygulama mağazasında, uygulama bulmak çok daha keyifli olacak. Tamamen yenilenen Mac App Store uygulama mağazası, farklı kategorilerde tüm uygulamalara erişebileceksiniz.

Resmi dağıtım öncesinde, Beta sürümünü kullandığımız işletim sisteminin neler sunduğuna yakından baktık. Bu sürüm ile ilgili yorumlarımızı videomuzda bulabilirsiniz.