Zz Gurme

Mersin’de Ne Yenir ?

Bir Mersinli olarak bugün sizlere Mersin lezzetlerini tanıtmak istiyorum. Mersin, yeme içme açısından oldukça çeşitli, zengin bir mutfağa sahip. Yazmak istediğim, tavsiye edeceğim daha birçok mekan var. Bu başlangıç olsun. Sizlerle bir Mersin Lezzetleri serisine başlayalım. 

 

  • Göksel Tantuni 

Şüphesiz ki Mersin diyince akla ilk gelen şey : “Tantuni”.  Mersin’de adım başı başka bir tantuniciye rastlayabilirsiniz. Bunlardan en bilineni olarak: Göksel Tantuni. 40 yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan Göksel Tantuni, Mersin’deki 9 şubesinden sonra diğer şehirlerde de şube açmıştır. Hatta yakın zamanda İzmir’e de geleceklerine dair bir söylenti var. 

Adres: Güvenevler Mh. 1910 Sok. 23/A Yenişehir

 

  • Şef İbo  

Mersin’de ciğer yemek istiyorsanız birçok alternatif bulunmakta. Bunlardan biri: Şef İbo. Burası aslında sadece ciğer yapmıyor. Kebap, kuşbaşı tarzı diğer yemekleri de bulabilirsiniz. Lezzetiyle ve servisiyle benim favorim olan Şef İbo, ciğeri diğer mekanlardaki gibi şişte getirmediği için yemesi de kolaylaşıyor.  

Adres: Viranşehir Mahallesi, 34320. Sk. No:14, 33340 Mezitli/Mersin

 

  • Efsane Hamit Usta Kebap Salonu 

“Mersin’de kebap yenir mi?” sorusuna cevap olabilecek nitelikte, adı gibi efsane bir kebapçı: Efsane Hamit Usta. Etinin lezzetine artı olarak farklı mezeleriyle de göz dolduran bir mekan. Özellikle humusunu denemenizi tavsiye ederim.  

Adres: Viranşehir Mahallesi, 34338. Sk. No:38, 33340 Mezitli/Mersin

 

  • Salih Usta Tantuni 

“Tantuni yoğurtlu olmalı mı, olmamalı mı?” . Çoğu Mersinli “olmamalı” dese de, benim çok sevdiğim bir lezzet Yoğurtlu Tantuni. Salih Usta , özellikle yoğurtlu tantunisiyle ünlü, güleryüzlü ve servisi hızlı bir işletme.  

Adres:  Kushimato Sok. No:18/B Pozcu, Yenişehir, Mersin

 

  • OttoBros Burger 

Hep tantuniden, kebaptan bahsettik ama Mersin’de çok lezzetli başka alternatifler de var tabii. Bunlardan biri: Otto Burger. Özellikle gençlerin tercih ettiği bu samimi mekan bana göre Mersin’in en iyi burgerlerini yapıyor.  

Adres: İnönü Mahallesi. 1405. Sok. Keleş Apt. No:25, 33130 Yenişehir/Mersin

 

  • Loba Cafe 

Bu kadar yemeğin üstüne bir yorgunluk kahvesine ihtiyaç duyanlara tavsiyem: Loba Cafe. Dört katlı kocaman bi yer burası. Her katı ayrı keyifli, ama özellikle terası şahane.  Eğer yöresel tatları tercih etmeyecekseniz, buranın yemekleri de lezzetli bir alternatif olabilir.  

Adres: Dumlupınar Mahallesi, Adnan Menderes Blv. No:88, 33130 Yenişehir/Mersin

 

  • Şehri Antep 

Ve assolist! Yeşilin en sevdiğimiz tonuyla önce göze, sonra mideye hitap eden Şehri Antep, çeşit çeşit künefeleriyle, baklavalarıyla adeta bir görsel şölen sunuyor. Tatlıların yanında ikram edilen süt ise hem tatlının ağırlığını hafifletiyor, hem de tadını daha iyi almamızı sağlıyormuş.  

Adres: Hürriyet Mahallesi, İsmet İnönü Blv. No:278, 33120 Yenişehir/Mersin