Teknoloji Haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yüz yüze eğitim kararı

Milli Eğitim Bakanlığı, merakla beklenen yüz yüze eğitim kararı için açıklamayı yaptı. Bakanlık 8. sınıf, 12. sınıf ve mezun öğrenciler için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitimin 22 Ocak’ta başlayacağını duyurdu. Daha önce konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin gündemlerinde olduğunu da belirtmişti.

Bakan Selçuk’dan kritik yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yüz yüze eğitim kararı için açıklama

Korona virüsünün Dünya genelinde etkisini göstermesi ile birçok ülke, uzaktan eğitime geçme kararı aldı. Sürecin uzaması ve 2020-2021 öğretim yılında ilk dönemin sonuna yaklaşılması, akıllara “yüz yüze eğitim olacak mı?” sorularını da getirdi. MEB tarafından yüz yüze eğitim için yapılan açıklamaya göre 8. ve 12. sınıf öğrencilerine ek olarak mezun öğrenciler, isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitime geçebilecekler. Bakanlık tarafından yüz yüze eğitime ilişkin iş ve işlemleri düzenleyen iki ayrı yazı, ilgili kurumlara gönderildi. Bu yazıya göre:

  • Resmi okullarda eğitim alan 8. / 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki bu sınıflara yönelik takviye kurslarında, 12. sınıf öğrenci ve mezunlarına yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak tarihinden itibaren başlayacak.
  • Kurslarda, öğrencilerin ve kursiyerlerin dersliklerdeki oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenecek. Bir sınıfta bulunması gereken en fazla öğrenci sayısı, fiziki mesafe kuralı dikkate alınarak belirlenecek.
  • Resmi okullardaki kurslara devam etmek isteyen ancak barınma ihtiyacı olan öğrenciler, salgınla ilgili tedbirlerin alınması kaydıyla valilikler tarafından belirlenecek okul pansiyonlarında kalabilecek. Özel okulların takviye kursları ile özel öğretim kurslarına devam etmek isteyen ancak barınma ihtiyacı olan öğrenciler ise özel barınma hizmeti veren yurt ve pansiyonlarda kalabilecek.
  • Kurslarda korona virüs salgınıyla ilgili verilen mücadele doğrultusunda maske, fiziki mesafe ve temizlik kuralları başta olmak üzere diğer kurallara titizlikle uyulacak.

Bakan Selçuk daha önce ne demişti?

İsteğe bağlı yüz yüze eğitim kararı için daha önce de açıklama yapan Bakan Selçuk, konunun gündemlerinde olduğunu açıklamıştı. Bakan Selçuk konuyla ilgili, “Henüz tümüyle kontrol altında olan bir durum yok. Evinde hastası olan aileler ve çocukların tümünü aynı potada değerlendiremeyiz. İsteğe bağlı yüz yüze eğitim seçeneğine her zaman açığız.” ifadeleri kullanmıştı. Ek olarak küçük yaşlardaki riskin daha az olduğunu belirten Bakan Selçuk, bu yaş grubundaki sınıfların da yavaş yavaş açılabileceğini ancak son değerlendirmelerin Sağlık BakanlığıBilim Kurulu ve Cumhurbaşkanı önderliğindeki Kabine’nin alacağı karara bağlı olduğunu açıklamıştı. Sınavı olan öğrenciler, doğal olarak uzaktan eğitimin stresini daha fazla hissediyor. Bu öğrenciler için yüz yüze eğitimin açılması, sınavlara daha konsantre bir şekilde hazırlanmalarına yardımcı olabilir. İlerleyen zamanlarda başka yaş gruplarında da uzaktan eğitime geçilebilir. Bu konu hakkında da açıklama yapan Bakan Selçuk, son durumun ara tatil bitmeden netleşeceğini belirtti.

 

The post Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yüz yüze eğitim kararı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.