Teknoloji Haberleri

Mobil işlemci piyasası yeniden mi şekilleniyor?

Mobil işlemci piyasası, Qualcomm‘un yeni bir yatırımıyla hareketlenmeye hazırlanıyor. Ancak burada yeni bir işlemci ya da yeni bir işlemci mimarisinden bahsetmiyoruz. Qualcomm, ARM‘ye rakip olmak için yola çıkan yeni bir girişime kol kanat geriyor. Şu an için akıllı telefonlar için geliştirilen mobil işlemci tabanı geliştirmede ARM‘nin bir rakibi bulunmuyor. Daha önce Intel bu konuda bir girişim de bulunsa da piyasada tutunamadı. Ancak ABD‘de de yatırım toplayan yeni bir firma ARM‘nin tahtını sallayabilir. Uzun yıllardır ARM ile çalışan Qualcomm ise bu yeni firmaya destek olmuşa benziyor.

Mobil İşlemci piyasası için yeni bir rekabet imkanı mı doğuyor?

Uzun yıllardır bunun yatırımını yapan ve piyasada yer alan tüm mobil işlemcilere taban hazırlayan ABD‘li firma son olarak Huawei yasağı ile gündeme gelmişti. Ancak, şu an için rakip olacak düzeyde olmasa da firmaya yine ABD topraklarından bir rakip çıkmışsa benziyor. İşin ilginç yanı ise bu yeni oluşumun destekçilerinden birisi Qualcomm.

mediaTek

Peki ama ARM gibi bu konuda uzman ve yüksek kapasiteli bir üretim hacmine sahip bir firma varken Qualcomm neden bir macera arayışına girdi? Öncelikle bu yeni firmayı tanımak gerekir. RISC-V, melek yatırımcılar aracılığıyla büyüyen yeni nesil girişimcilik ile yola çıkmış bir şirket. Şirketin yatırımcılarından en önemlisi ise Qualcomm. Şirket şu an için akıllı saat ve giyilebilir cihazlar gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Ancak gün geçtikçe yeni yatırımlar toplayan bu yeni oyuncu, şimdiden mobil işlemci tabanı geliştirmek için kollarını sıvamaya başlamış. mobil işlemci piyasası, Qualcomm, ARM Bu arada firmanın Huawei içinde yeni işlemci tedariği yapmayacağını da hatırlatalım. Çinli şirket bir sonraki Kirin işlemci için üretimi başlatmış olduğu için, gelecek sene bu yasağa karşı çözümler geliştirmeye başlayacak. Bu da Huawei‘yi bir şekilde ARM dışında bir alternatif bulmaya itiyor. Tahminler TSMC‘nin de bu piyasaya Huawei desteğiyle göz kırptığı yönünde. Kısacası ARM iki yıl gibi süre içinde iki yeni rakiple karşı karşıya kalabilir. Peki siz ne düşünüyorsunuz, Qualcomm ve ARM ortaklığı sona erer mi? Firma karşısında bu yeni rakiplerin şansı var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

The post Mobil işlemci piyasası yeniden mi şekilleniyor? appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.