Zz Yaşam

Orkide Bakımı

Orkide bakımı birçok çiçek sever için oldukça merak edilen bir konudur.Orkideler diğer bitki çeşitlerinden farklı olarak oldukça hassas ve özel çiçeklerdir.Özellikle yüzlerce çeşidi bulunan orkidelerin fiziksel görünümleri, çiçek severlerin ilgisini çekmekte ve cazip gelmektedir.Peki orkide bakımı nasıl olmalıdır? Orkide bakımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? 

Orkide bakımı nasıl olmalıdır sorusunun cevabı için yazımızı dikkatle okumanızı öneririm. Öncelikle orkideniz size hediye olarak geldiyse büyük ihtimal ambalajlanmıştır.Tela veya tergal türü malzemelerle etrafı sarılmış olabilir.Orkideniz hediye olarak gelmiş ise en geç 2 gün içerisinde ambalajından çıkarın. Çünkü ambalaj ile sarılı olan orkide kökleri hava almayacaktır ve bu da orkidenize zarar verecektir.Ambalaj işlemini tamamladıktan sonra bu şahane çiçeği evinizin veya ofisinizin ışık gören fakat güneşin ışınlarının direkt vurmayacağı bir alana yerleştirin.Özellikle cam kenarına konan orkidelerin çiçekleri çabuk yıpranmakta ve yanmaktadır.Ayrıca klima önüne koymayınız.Sadece orkideyi değil tüm salon bitkileri klima rüzgarından zarar görmektedir.Bu sebeple hava akımının bulunduğu kısımlara çiçeklerinizi yerleştirmeyiniz.Orkideler yağmur tanelerinden hemen etkilendiği için balkona veya pencerelerinize koymamanızda fayda var.Orkide bakımı hususunda en önemli detaylardan biri de oda sıcaklığıdır. Odanızın sıcaklığı 15 – 30 derece aralığında olmalıdır.Orkide saksısı şeffaf olmalı ve kökleri güneş görmelidir.

Orkide bitkisi, dünyanın en narin çiçeklerinden biridir.Çünkü her türlü dış faktörden etkilenebilir. Yağmur,rüzgar,hava ve hatta gürültüden dahi etkilenirler.Bu sebeple orkide bakımı sadece suyunu vermekle bitmemektedir.Bütün materyalleri bir arada düşünülmelidir.