Otonom konvoy teknolojisi Türkiye'de geliştiriliyor

Otonom araçlar hayatımıza her geçen gün daha fazla giriyor ve bu süreçte gelişmelerine devam ediyorlar. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Platooning diğer adıyla otonom konvoy teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Ford Otosan ve AVL’nin...

Otonom konvoy teknolojisi Türkiye'de geliştiriliyor
Otonom araçlar hayatımıza her geçen gün daha fazla giriyor ve bu süreçte gelişmelerine devam ediyorlar. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Platooning diğer adıyla otonom konvoy teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Ford Otosan ve AVL’nin ortak Ar-Ge iş birliği kapsamında otonom teknoloji Türkiye'de geliştiriliyor. Tüm dünyanın kullanacağı ve Türkiye'de gelişen Platooning nedir, detayları neler sizler için anlattık.

Apple yeni bir sürücüsüz otomobil girişimi satın aldı

Platooning teknolojisi nedir

Otonom konvoy teknolojisi doğadan ilham alınarak gerçekleştiriliyor. Platooning teknolojisi ile beraber, şehirlerarası taşımacılık yapan ağır ticari araçların, seyir halinde iken birbirlerini yakın mesafeden takip etmeleri sağlanıyor. Böylece gerek yakıt tüketimi gerekse karbon emisyonları azaltılabiliyor. Bu da, çevrenin koruması ve güvenlik gibi konuları en yüksek seviyeye çıkartıyor. Ağır ticari araçların yüksek hızdaki seyirde yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktörlerin arasında rüzgâr direnci de var. Bu teknoloji sayesinde, araçların oluşturdukları rüzgâr tünellerinden faydalanması, rüzgâr direnci etkisinin önemli ölçüde azaltılması hedefleniyor. Platooning teknolojisi hakkında merak edilen bir diğer konu da sistemin güvenli olup olmadığı. Bu sistem aslında bir sürücünün normalde gerçekleştirebileceğinden daha hızlı, daha güvenilir ve doğru tepkiler göstererek, sürücü kabiliyetlerini desteklemek üzere tasarlanacak. En önde giden aracın sürücüsü, kontrolünü araç üzerinden çekmese bile arkada taraftan gelen ağır ticari araçlar otonom olarak önde giden araçları takip edecekler. Konvoyda bulunan tüm araçlar, birbirleri ile iletişim halinde olduğu için olası yavaşlama veya farklı durumlarda anlık olarak beraber hareket edebiliyorlar. AVL Regensburg Almanya, AVL Türkiye ve Ford Otosan mühendislerinin 3 yıllık bir proje çerçevesinde geliştirecekleri bu teknoloji, şimdiden ilk meyvelerini de verdi. Araçlar birbirleri ile iletişim halinde bulunuyor ve olası farklı senaryolarda kendi kararlarını verebiliyorlar.

The post Otonom konvoy teknolojisi Türkiye'de geliştiriliyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.