ÖTV indirimi bitti, sıfır araç satışları ne oldu?

Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Temmuz ayına ait sıfır araç satışları açıklandı. Bakalım ÖTV indiriminin bitmesinden satışlar ne kadar etkilenmiş? Google Asistan’dan otomobilleri etkileyecek adım Otomobil pazarı daralmaya...

ÖTV indirimi bitti, sıfır araç satışları ne oldu?
Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Temmuz ayına ait sıfır araç satışları açıklandı. Bakalım ÖTV indiriminin bitmesinden satışlar ne kadar etkilenmiş?

Otomobil pazarı daralmaya devam ediyor, sıfır araç satışları düşüyor!

Geçtiğimiz ay itibariyle sona eren ÖTV ve KDV indirimleri, yüksek olan fiyatların daha da artmasına sebep oldu. Dolayısıyla son dönemde zaten düşüşte olan sıfır araç satışları, kötü gidişata devam etti. ODD tarafından açıklanan verilerse bu durumun kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Zira Temmuz ayında geçtiğimiz aya nazaran yüzde 66'lık bir düşüş söz konusu. Bunu detaylandırırsak otomobil pazarında yüzde 63, hafif ticari pazarında ise yüzde 76'lık rekor bir düşüş görülüyor.

Ülkemizde Temmuz ayında sadece 15.398 adet otomobil satılırken 2.529 adet hafif ticari satılmış. Bu rakamlar geçtiğimiz yılın aynı döneminde 42.024 adet otomobilken 10.710 adet hafif ticari olarak gerçekleşmiş. Temmuz ayında en çok satan marka ise 2.694 adetle Renault olurken 1.610 adetle onu Fiat ve 1.449 adetle Hyundai izlemiş.

2019 yılının ilk yedi ayını ele aldığımızda ise düşüşün ivmelenerek arttığını görüyoruz. 2018 yılının ilk yedi ayına göre yüzde 47.5 oranında bir düşüş yaşanırken 2017 yılına kıyasla yüzde 78'lik bir gerileme söz konusu. Diğer taraftan ülkemizdeki Ocak - Temmuz ayları arasında dizel araç payı yüzde 56,1 olarak açıklanırken otomatik araç yüzde 67,04 pazar payına sahip. Yüzde 63'lük oranla en çok C segmenti araç satılırken yüzde 50,8'le sedan araçlar zirveye yerleşmiş durumda.

The post ÖTV indirimi bitti, sıfır araç satışları ne oldu? appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.