Plastik iPhone ekranının cama dönüş hikayesi

İlk iPhone, bundan yaklaşık 12 yıl önce hayatımıza girdi. 3.5 inçlik plastik bir ekrana sahip iPhone ilk kez Ocak 2007’de, Steve Jobs’un ellerinde tüm dünyaya ‘merhaba’ dedi. Ancak telefon haziran ayında piyasaya sürüldüğünde cam bir ekranla...

Plastik iPhone ekranının cama dönüş hikayesi
İlk iPhone, bundan yaklaşık 12 yıl önce hayatımıza girdi. 3.5 inçlik plastik bir ekrana sahip iPhone ilk kez Ocak 2007’de, Steve Jobs’un ellerinde tüm dünyaya ‘merhaba’ dedi. Ancak telefon haziran ayında piyasaya sürüldüğünde cam bir ekranla karşımıza çıktı. Plastikten cama hızlı bir geçiş gerçekleştiren Apple’ın bu değişiminin perde arkasında yaşananlar bugün ortaya çıktı. Plastik iPhone ekranı nasıl oldu da yerini cam ekrana bıraktı?

Uygun fiyatlı iPhone için yeni tahmin

https://www.youtube.com/watch?v=AZgULosw6cY

Plastik iPhone ekranına ne oldu?

İlk iPhone satışa çıkmadan 11 gün önce alınan ani bir kararla telefonun ekranı cama çevrildi. Bu karar, Apple tarafından gönderilen basın bülteninde dipnot olarak yer alıyordu ancak çok fazla kişinin dikkatini çekmedi. Ocak-Haziran arasındaki 5 aylık sürede yaşananlar bugün gün yüzüne çıktı. Apple Operasyon Sorumlusu Jeff Williams, alınan bu kararı ve perde arkasını anlattı. Williams, Steve Jobs’un iPhone’u sahneye çıkardığı gün bazı şikayetlerde bulunduğunu söyledi. Jobs’un şikayetine göre, telefonu cebinden çıkaran Jobs ekranda birçok çizik gördü ve bunun değişmesini talep etti. Cam ekrana geçiş talebinden bulunan Jobs'un bu talebi, Williams tarafından reddedildi. Williams'ın cama geçişin üç ila dört yıl daha süreceğini söylemesine rağmen, Jobs’un baskıları sonuç verdi. Telefon haziran ayında piyasaya plastik değil, cam bir ekranla çıktı. Bu aşamada Corning ile çalışan Apple, çizilmelere karşı dayanıklı Gorilla Glass’ı kullanmaya başladı. Apple yakın zamanda katlanabilir ekranlı telefonlar için esnek cam geliştirmek adına 200 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı. 2020 yılına kadar piyasaya sürülmesi beklenen katlanabilir ekranlı telefon ile Williams’ın da yakından ilgilendiği biliniyor. Williams’ın 2007 yılında iPhone’a cam yüzey getirmedeki rolü, bugün satışa sunulan her modern akıllı telefon tasarımı için oldukça önemli. Williams’ın birçok kişi tarafından Tim Cook’un varisi olarak görüldüğünü de söylemek gerekiyor.

The post Plastik iPhone ekranının cama dönüş hikayesi appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.