Qualcomm antitröst suçlamasını reddediyor

Qualcomm antitröst davası sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin tekelciliği önlemeye yönelik yasaları ile başı dertte olan telekomünikasyon şirketi, kendi iş modelini son derece kötü etkileyen antitröst kararına katılmıyor. Amerika merkezli...

Qualcomm antitröst suçlamasını reddediyor
Qualcomm antitröst davası sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin tekelciliği önlemeye yönelik yasaları ile başı dertte olan telekomünikasyon şirketi, kendi iş modelini son derece kötü etkileyen antitröst kararına katılmıyor. Amerika merkezli firma, ilgili kararın temyiz edilmesini istiyor.

LG, Qualcomm ile savaşa devam ediyor!

Qualcomm antitröst davası nasıl sonuçlanacak?

Qualcomm tarafından talep edilen temyiz işlemi, ABD dokuzuncu temyiz mahkemesi tarafından incelenecek. Bu talep, bölge yargıçlarından birisi olan Lucy Koh'un geçen hafta kendi kararını bekletmeyi reddetmesi yüzünden devreye sokuldu. Federal Ticaret Komisyonu, modem yongalarının tedarik edilmesi konusunda en iyilerden biri olan Qualcomm'un ceza almasını istiyor. Qualcomm antitröst davası Koh, Qualcomm'un mobil çip pazarında bir tekel olarak kalması için kurallara uygun olmayan rekabetçi patent lisanslama yöntemlerine başvurduğunu hükmetmişti. Yargıç, bu bağlamda, çok uluslu bir yapıya sahip olan ekibe derhal, Tayvanlı MediaTek Inc. şirketinin de içinde bulunduğu, kendi teknolojisini rakip yonga üreticilerine lisanslamasını emretti. Qualcomm, bu karar karşısında bir yıldan fazla sürebilen temyiz başvurusu ile birlikte savaşmaya devam ediyor.

Qualcomm Snapdragon işlemcisi zarar görecek mi?

Firmanın dava hakkında verdiği bilgiler, oldukça önemli. Buradan hareketle Qualcomm, şu uygulamalarla karşı karşıya kalabilir. — Mevcut lisans anlaşmalarını yenileyememek — Yeni anlaşmaları iptal edememek — Patent haklarını geri alamamak — Davaya konu olan haksız kazanç yönteminden elde edilen gelirleri ve dava işlem masraflarını geri alamamak Qualcomm Snapdragon Yonga tedarikçisinin omzundaki yükler sadece bununla da bitmiyor. Yargıç Koh, ayrıca, Amerikan tedarikçinin diğer yonga tedarikçilerine "ek bir ücret" tarifesi uyguladığını, fiyatları etkin ve rekabet sınırlarını aşan bir şekilde artırdığını söylemişti. Bu karara göre Qualcomm, liderliğini çok rahat bir şekilde sürdürüyor. Peki, başka hangi suçlamalar var? — Lisanslama konusunda gereğinden fazla fiyatlandırma politikasını sürdürerek rakiplerin üzerinde baskı yaratmak — Rekabet yasalarını ihlal ederek piyasa standartlarının aşağısında ve rakiplerinden daha ucuz bir şekilde paketler satmak — Lisans ücretinin yanında, yasalara uygun olmayarak, çip satışını ayrı bir şekilde yapmak. Bu olayların ışığında, Snapdragon üretiminin geleceği konusunda herhangi bir bilgi yok.

The post Qualcomm antitröst suçlamasını reddediyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.