RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde!

1 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kararları, Netflix'in ve diğer internet medya sağlayıcılarının kontrol altına alınmasına ve denetlenmesine olanak sağlıyor. Yayınlarına devam etmek isteyen Netflix,...

RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde!
1 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kararları, Netflix'in ve diğer internet medya sağlayıcılarının kontrol altına alınmasına ve denetlenmesine olanak sağlıyor. Yayınlarına devam etmek isteyen Netflix, düzenleme hakkında umutlu.

Netflix sonrası RTÜK Başkanı da açıklama yaptı

Netflix RTÜK denetimi eşliğinde yayınlara devam etmek istiyor

4 Ağustos 2019 tarihinde düzenlemelere ilişkin önemli açıklamalarda bulunan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, hiçbir markadan yeni yönetmeliğe karşı bir itiraz gelmediğini ifade etmişti. Bu ifadeleri destekleyen Netflix yönetimi, Türkiye pazarını kaybetmek istemiyor. Netflix RTÜK denetimi Tüm çevrimiçi içerik şirketlerinin lisans almasını mecbur kılan yeni sistem, ayrıca, ilgili markalardan Türkiye'de bir şirket kurmasını da talep ediyor. Özellikle lisans alımının Netflix'in çekilmesine sebep olacağı tartışmaları, Netflix'in sakin tavrı sayesinde, büyük ölçüde, son bulmuş gibi görünüyor.

Netflix RTÜK denetimi yabancı basınlar tarafından takip ediliyor

Radyo yayını için 10 bin TL, internet üzerinden yapılması planlanan televizyon yayınları için 100 bin TL ve alışveriş kapsamında yer alan içerikler için 500 bin TL isteyen RTÜK, kurallara uymayanlara çeşitli yaptırımlar uygulayabilecek. Netflix RTÜK Bu bağlamda Netflix, kurallara uymaması durumunda önceden belirlenmiş olan yaptırımlara maruz kalabilir. Üç katmandan oluşan bu ceza mekanizması, şu adımlardan oluşuyor: — Uyarı alan içeriklerin 30 gün içerisinde değiştirilmesi — Yayın lisansının üç ay boyunca kullanılamaması — Bu iki uyarının da dikkate alınmaması durumunda süresiz olarak yayınlara son verilmesi Yukarıdaki adımlar, diğer yabancı yayın servisleri için de geçerli. netflix rtük

RTÜK internet yayınları için alınan kararlar Netflix'in radarında

RTÜK internet yayınları kararı ile neler değişecek?

Tüm bu uygulamaların sorulduğu bir röportajda konuşan Netflix, şunları söyledi: "Türkiye'deki olayları ve alınan kararları izliyoruz. Türkiye'ye hizmet etmek istiyoruz. Bu konuda endişeli değiliz. Endişeli olmadığımız için bu olayları onaylıyoruz ancak Türk izleyicilerini VPN kullanmaya zorlamak istemiyoruz." "Türkiye'de bize inanmış olan müşterilerimizin, kendi ülkesinin yöneticilerine karşı gelmelerini arzu etmiyoruz ama olaylar istemediğimiz bir noktaya gelirse bazı içeriklerimizi geri çekebiliriz." Bu açıklamaların ışığında görünen o ki Netflix, istisna durumlar dışında Türkiye'de kalmaya devam edecek.

RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi!

The post RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.