RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava açıldı

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile birlikte internet üzerinden yayın yapan kuruluşlar da RTÜK denetimine girdi. Düzenlemenin ardından Ankara Barosu harekete geçti. Yeni yönetmeliğin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle...

RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava açıldı
Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile birlikte internet üzerinden yayın yapan kuruluşlar da RTÜK denetimine girdi. Düzenlemenin ardından Ankara Barosu harekete geçti. Yeni yönetmeliğin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuran Ankara Barosu, Danıştay'a dava açtı.

RTÜK internet yayınları kararı ile neler değişecek?

Ankara Barosu RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava açtı

RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava Ankara Barosu, radyo, televizyon ve isteğe bağlı olarak yayınların internet ortamında sunumu hakkında değiştirilen yönetmeliğin iptal edilmesi için Danıştay'a dava açtı. Ankara Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada: " 1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmenliğin, 2/2-b ve 4/1-a maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile dayanak 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 29/A maddesinin Anayasa'ya aykırılığı iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yoluna başvurulması talebiyle Baroumuzca Danıştay da  dava açılmıştır." denildi. Yapılan açıklamayla birlikte yenilenen RTÜK yönetmeliği uyarınca ifade, haber alma ve verme özgürlüğüne doğrudan müdahale oluşturacağı, bireylerin tercih hakkının önüne geçilerek otokontrolün kanunun denetimine aktarılmasına neden olacağı vurgulandı. Dava dilekçesinde davalı idarenin savunmasının alınmaksızın yönetmeliğin durdurulması talep edildiği açıklandı.

RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi!

Netflix sonrası RTÜK Başkanı da açıklama yaptı

RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde!

The post RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava açıldı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.