Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler

Teknolojinin birçok yönü kendisini sağlık alanında gösteriyor. Bunlardan birisi olan akıllı saatler ve akıllı bileklikler, sizin sağlık değerlerinizi ölçerek, adeta bir sağlık hizmeti sunuyor. Günlük adım sayınızdan, kan basıncını ölçmeye,...

Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler
Teknolojinin birçok yönü kendisini sağlık alanında gösteriyor. Bunlardan birisi olan akıllı saatler ve akıllı bileklikler, sizin sağlık değerlerinizi ölçerek, adeta bir sağlık hizmeti sunuyor. Günlük adım sayınızdan, kan basıncını ölçmeye, doktorunuza bu ölçtüğü verileri gerçek zamanlı ulaştırmasına kadar birçok yönüyle hayatımızı kolaylaştırıyor. Günlük su içme takvimi ve fitness verilerine kadar birçok özelliği bulanan bu akıllı cihazların sağlık hizmetlerinin geleceği ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

Huawei Watch GT 2 tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

Ancak birçok uzman, bu gelişimlerin yalnızca bir başlangıçtan ibaret olduğunu düşünüyor. Yakında akıllı saatler ve akıllı bileklikler, sadık fitness takipçilerimiz, potansiyel olarak hayatımızı kurtaracak ve hastalıkları teşhis bile edebilecek hale gelecek. Doktorları sürekli güncel tutabilen verileri toplamak için daha gelişmiş sensörlere ulaşacak olan bu cihazların, daha da akıllı hale geleceği tahmin ediliyor. akıllı saatler ve akıllı bileklikler

Akıllı saatler ve akıllı bileklikler ile gelişen sensör teknolojisi

Kolunuzdaki sağlık hizmetleri, gelecekte sağlık araçları ve teşhis cihazlarıyla donatılacağı için yüksek teknoloji sensörlere ihtiyaç duyacak. Şu an rahatlıkla söyleyebiliriz ki piyasada bulunan akıllı saatler ve akıllı bileklikler çok da uzak olmayan bir gelecekte çok daha gelişmiş teknolojiler ile donatılacak. Gelişmiş teknoloji ve sensör teknolojiyle neler mümkün olabilir? Örneğin, dünyadaki küresel ısınmayla havanın kalitesi oldukça düştü. Kullanılan birçok ürün atmosferi zehirliyor ve canlı yaşamı için tehlikeli gazların havada bulunmasına neden oluyor. Hava algılama ve analiz teknoloji ise bu gibi durumlarda gerçekten faydalı olabilir. Şu an için elimizdeki cihazların böyle özellikleri bulunmuyor ancak, çok fazla ilgi görüyor ve bu alan yatırım da alıyor. Bu özelliğin ilgi görmesine örnek ise, geçmiş yıllarda Plume Labs ve Cair gibi şirketler hava değişimlerinde sizi uyaracak ve havanın kalitesini ölçecek ürünler geliştirdiğini, yatırım aldıklarına şahitlik ettik. Bu ise solunum sorunları, alerjileri olanlar ve genel hava kirliliğine karşı hassas bünyeler için gerçekten ilgi çekici bir alan. Sayılan ürünlerde bulunan sensörler şu anda farklı cihazlarda bulunuyor olsa da bir gün, sağlık ölçeriniz akıllı saatler ve akıllı bileklikler için de kullanılabilir duruma gelebilir.

akıllı saatler ve akıllı bileklikler

Giyilebilir cihazların ter izleyen özelliklere kavuşması

Gelecekte giyilebilen cihazlara entegre edilen sensör teknolojileriyle beraber, terinizi izleyen ve analiz edebilen ürünlere sahip olacaksınız. Hatta California Üniversitesi'ndeki mühendisler, terinizdeki elektrolitleri ve metabolitleri ölçebilen bir sensör üzerinde çalışıyor. Derinin ısısını ölçme prensibine ek olarak dehidrasyon veya hastalığın ilk belirtisi olabilecek yüksek sıcaklık ve yorgunluk gibi birçok sorun konusunda uyarabilir. Birçok konuda araştırma gerçekleştiren bilim insanları, gelişmiş sensörler ile daha akıllı hale getirilebilecek olan akıllı saatler ve akıllı bileklikler için aşılması gereken engellerin olduğundan ancak, bu engellerin kolaylıkla aşılabileceğini aktarıyorlar.

The post Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.