Samsung'un yeni teknik servis konsepti (Video)

Teknolojik bir ürün satın alma aşamasında birçok kararsızlık yaşayan tüketici, tercihini sonrasında teknik servis açısından sorun yaşamayacağı bir üründen yana kullanıyor. Bu yüzden markaların sunduğu satış sonrası hizmet son derece önemli. Samsung servis anlayışını tüketicilerin beklentilerini daha iyi karşılayabilmek için yeniledi. Biz de yeni servis anlayışına İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Samsung Akıllı Servis Merkezi içinde yaptığımız röportajla yakından baktık. Samsung S10e inceleme Samsung yeni servisiyle tüketicilere birçok avantaj sunuyor. Biz de bu servisi Samsung Electronics Türkiye Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Uğurlu’ya sorduk. Samsung servis anlayışı yerinde inceledik İstanbul Mecidiyeköy’de faaliyete başlayan Samsung Akıllı Servis Merkezi hangi özellikleriyle öne çıkıyor? Bu serviste tüketicileri neler bekliyor? Aynı zamanda en önemlisi tüketiciler burada hangi hizmetlerden yararlanabiliyor? Bunların hepsinin cevabını Samsung Electronics Türkiye Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Uğurlu’dan aldı. Şimdi isterseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri röportajımızla baş başa bırakalım. İyi seyirler… https://youtu.be/GREq0cNKmgE Samsung servis anlayışı tüketicilere neler sunuyor? Yeni servis cihazından bir dakika bile ayrılmak istemeyen tüketicilerin yüzünü güldürecek hizmetlerle karşımıza çıkıyor. Samsung Akıllı Servis Merkezi özel eğitilmiş çalışanlarla tüketicilere destek veriyor. Tüketici merkeze girdikten ortalama 4 dakika sonra müşteri mutlaka yetkili bir uzman tarafından karşılanıyor. Merkeze gelen cihazların yüzde 30’lık bir kısmı için gereken işlem yaklaşık 30 dakika içinde tamamlanıyor. Yüzde 90’ı ise 1 saatte son buluyor. Peki, işlemler bu sürede tamamlanmazsa ne oluyor? Samsung servis anlayışı burada tüketici dostu deneyimlerle müşterisini karşılıyor. 1 saatte tamamlanmayan işlemlerin sonucunda müşteri yedek akıllı telefon talep edebiliyor. Cihaz değişimi gereken durumlarda ise , eski cihaz tüm aksesuarları barındıran ve kutusu kapalı kullanılmamış yeni bir cihazla değiştiriliyor. Samsung, Akıllı Servis Merkezi haricinde Samsung Members uygulaması ve Çağrı Merkezi’nden de müşterilere gereken desteği vermeye devam ediyor. Samsung Members sayesinde kullanıcılar Samsung’a hızlıca ulaşabiliyor. Cihaz belleğini ve depolama alanını optimize edebilen Samsung Members uygulaması, bu avantajlarının yanı sıra Çağrı Merkezi’ni aramaya, Canlı Destek hattına bağlanmaya ve en yakın Servis merkezini bulmaya da imkan tanıyor. Türkiye’nin 9 şehrinde yeni anlayışa sahip 14 adet Samsung servis bulunuyor. Haziran sonuna kadar bu sayının 21’e çıkması öngörülüyor. Türkiye’de başlatılan bu servisin Samsung dünyasında örnek proje olarak seçildiğinin de altını çizelim. The post Samsung'un yeni teknik servis konsepti (Video) appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.

Samsung'un yeni teknik servis konsepti (Video)
Teknolojik bir ürün satın alma aşamasında birçok kararsızlık yaşayan tüketici, tercihini sonrasında teknik servis açısından sorun yaşamayacağı bir üründen yana kullanıyor. Bu yüzden markaların sunduğu satış sonrası hizmet son derece önemli. Samsung servis anlayışını tüketicilerin beklentilerini daha iyi karşılayabilmek için yeniledi. Biz de yeni servis anlayışına İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Samsung Akıllı Servis Merkezi içinde yaptığımız röportajla yakından baktık.

Samsung S10e inceleme

Samsung yeni servisiyle tüketicilere birçok avantaj sunuyor. Biz de bu servisi Samsung Electronics Türkiye Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Uğurlu’ya sorduk.

Samsung servis anlayışı yerinde inceledik

İstanbul Mecidiyeköy’de faaliyete başlayan Samsung Akıllı Servis Merkezi hangi özellikleriyle öne çıkıyor? Bu serviste tüketicileri neler bekliyor? Aynı zamanda en önemlisi tüketiciler burada hangi hizmetlerden yararlanabiliyor? Bunların hepsinin cevabını Samsung Electronics Türkiye Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Uğurlu’dan aldı. Şimdi isterseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri röportajımızla baş başa bırakalım. İyi seyirler… https://youtu.be/GREq0cNKmgE

Samsung servis anlayışı tüketicilere neler sunuyor?

Yeni servis cihazından bir dakika bile ayrılmak istemeyen tüketicilerin yüzünü güldürecek hizmetlerle karşımıza çıkıyor. Samsung Akıllı Servis Merkezi özel eğitilmiş çalışanlarla tüketicilere destek veriyor. Tüketici merkeze girdikten ortalama 4 dakika sonra müşteri mutlaka yetkili bir uzman tarafından karşılanıyor. Merkeze gelen cihazların yüzde 30’lık bir kısmı için gereken işlem yaklaşık 30 dakika içinde tamamlanıyor. Yüzde 90’ı ise 1 saatte son buluyor. Peki, işlemler bu sürede tamamlanmazsa ne oluyor? Samsung servis anlayışı burada tüketici dostu deneyimlerle müşterisini karşılıyor. 1 saatte tamamlanmayan işlemlerin sonucunda müşteri yedek akıllı telefon talep edebiliyor. Cihaz değişimi gereken durumlarda ise , eski cihaz tüm aksesuarları barındıran ve kutusu kapalı kullanılmamış yeni bir cihazla değiştiriliyor. Samsung, Akıllı Servis Merkezi haricinde Samsung Members uygulaması ve Çağrı Merkezi’nden de müşterilere gereken desteği vermeye devam ediyor. Samsung Members sayesinde kullanıcılar Samsung’a hızlıca ulaşabiliyor. Cihaz belleğini ve depolama alanını optimize edebilen Samsung Members uygulaması, bu avantajlarının yanı sıra Çağrı Merkezi’ni aramaya, Canlı Destek hattına bağlanmaya ve en yakın Servis merkezini bulmaya da imkan tanıyor. Türkiye’nin 9 şehrinde yeni anlayışa sahip 14 adet Samsung servis bulunuyor. Haziran sonuna kadar bu sayının 21’e çıkması öngörülüyor. Türkiye’de başlatılan bu servisin Samsung dünyasında örnek proje olarak seçildiğinin de altını çizelim.

The post Samsung'un yeni teknik servis konsepti (Video) appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.