Teknoloji Haberleri

Sanal gerçeklik başlıklarının sonu mu geldi?

Bir dönemin çok konuşulan cihazlarından olan sanal gerçeklik başlıklarının adını son zamanlarda pek duyamaz olduk. Geçtiğimiz akşam düzenlenen Samsung’un yeni Unpacked etkinliğinde de hiç adından bahsedilmeyen sanal gerçeklik başlıkları için son yavaş yavaş yaklaşıyor.

Galaxy Note 10 ve Note 10 Plus ön inceleme

Sanal gerçeklik başlıkları popülerliğini kaybetti

İlk duyurulduğu günlerde büyük bir heyecan ve merak uyandıran sanal gerçeklik gözlükleri, ilerleyen dönemde çok daha kolay kullanım sunması amacıyla akıllı telefonlarla kullanabilir hale getirilmişti.

Bir çok marka bu alanda çalışma yapmış ve çeşitli ürünler ortaya koymuştu. Bu markalardan birisi olan Samsung ise son pes eden markalardan birisi olacak gibi gözüküyor. Zira neredeyse her üst seviye modeliyle birlikte yeni modelinin duyurulduğu Samsung Gear VR, 2017 yılından bu yana güncellenmiş değil. Bu yılın başında tanıtılan Galaxy S10 ailesi için Gear VR‘ın özel bir adaptörle kullanılacağı bilgisi verilmişse de ne yazık ki aynı durum Galaxy Note 10 serisi için geçerli değil.

Sanal gerçeklik başlıkları artık telefonlar tarafından desteklenmiyor

Geçtiğimiz akşam düzenlenen Unpacked etkinliğinde adından hiç bahsedilmeyen Gear VR’ın Galaxy Note 10 ailesiyle birlikte kullanılamayacağını iddia eden AnshelSag isimli bir teknoloji analisti, bu iddiasının Samsung tarafından da doğrulandığını iddia etti. Sanal gerçeklik konusunda umudunu kaybeden tek firma elbette Samsung değil. LG’de uzun bir süredir sanal gerçeklik gözlüğünü yenilemezken Android platformunun babası diyebileceğimiz Google’da bu konuda ki çalışmalarına son vermiş gibi gözüküyor.

Zira bakıldığı zaman Mayıs ayında tanıtılan Google Pixel 3a modelinin sanal gerçeklik için geliştirilen Daydream platformunu desteklemediğini görüyoruz. Kullanıcılardan beklediği ilgiyi göremeyen sanal gerçeklik başlıklarının, şu günlerde daha çok Oculus Go ve HTC Vive gibi ürünlerde tercih edildiğini görüyoruz. Tüm bu gelişmelerden sonra telefon destekli sanal gerçeklik deneyiminde sona gelindiği yorumunu yapmak ise pek yanlış olmayacaktır. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sanal gerçeklik gözlükleri sizce neden beklediği ilgiyi göremedi?

The post Sanal gerçeklik başlıklarının sonu mu geldi? appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.