Teknoloji Haberleri

Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi!

Geçtiğimiz aylarda sinema sektöründe yaşanan bazı problemler, bazı iyi ve kötü gelişmeleri de beraberinde getirmişti. Son dönemde ek ücretler nedeniyle oldukça eleştirilen servislerden birisi olan Sinemia’dan kötü haber geldi.

Dizi ve sinema teklifi Meclis’te kabul edildi!

Sinemia kapandı! Açıklama doğrudan şirketten geldi!

Ocak ayında kabul edilen 7163 sayılı kanun, yapımcılar ve yayıncılar için bazı sorumlulukları ve sınırlandırmaları beraberinde getirdi. 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren kanun seyirciler için bazı iyi ve kötü sonuçlar doğurdu. Artık izleyiciler daha kısa reklam süresine tabi olacak. Kanunla sınırlandırılan reklam süresi, 15 dakikayı geçemeyecek. Bununla birlikte bazı kötü haberler de bulunuyor. Yeni kanunla indirimli ve promosyonlu bilet satışı da sona erdi. Bu alanda Türkiye’de aktif olarak kullanılan servis bu kanunla birlikte önemli bir darbe almış oldu. Amerika’da yaşanan bazı finansal nedenlerden dolayı faaliyetini sonlandıran şirket, şimdi de Türkiye’de faaliyetine son verdi. Konu hakkında internet sitesinde açıklama yapan şirket, yeni kanunla birlikte kendi iş modellerinin uygulanabilirliğinin sonlandığını ve 1 Temmuz itibariyle Sinemia satışlarının durdurulduğunu belirtti. Bununla birlikte mevcutta bulunan tüm Sinemia kullanıcılarının hesapları da süre limitsiz olarak askıya alındı.

Sinemia’nın açıklamasında yasadan bahsettiği bölüm;

Türk pazarında şirketimiz için en yıkıcı gelişme, şüphesiz 7163 sayılı kanunun yasalaşmasıdır. Amerika’dan çekilme kararımız ile aynı döneme denk gelen bu durum, sinema salonlarından toplu bilet alarak sinema severlerin daha fazla sinemaya gitmesini sağlayan Sinemia için bu indirimlerin tamamen son bulması ve hatta yasa yürürlüğe girmeden 4 ay önceden başlamak üzere sektör tarafından bu indirimlerin tüm paydaşlar için kaldırılmasına yol açarak şirketimizin temel iş modelini kaçınılmaz olarak uygulanamaz hale getirmiştir. Sinemia olarak son dönemde katkı payı gibi modeller tasarlayarak bu indirimli abonelik modelini devam ettirmeyi mümkün kılacak bir çözüm geliştirmeye çalışsak da yasanın getirdiği yeni şartların önüne geçmeyi başaramadık. İlgili yasanın değişmesi, toplu bilet alımlarında indirimin tekrar gündeme gelmesi veya belirli teknolojik altyapılar kontrolünde girişimlere verilecek istisnalar olması durumunda, Sinemia üyeliklerini tekrar sunmaya başlayabileceğimizi biliyoruz. Fakat, mevcut durumda her türlü fikri denememize ve tüm uğraşlarımıza rağmen bu hizmeti artık sürdüremiyoruz. Bu sebeple, büyük bir üzüntüyle, yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Sinemia üyelik satışlarını durdurduğumuzu, aynı tarih itibariyle Sinemia tarafından herhangi bir üyelik satışı yapılmadığını ve şirketimizin indirimli sinema biletlerini yasa nedeniyle temin edemiyor olması nedeniyle bugünden itibaren de tüm Sinemia üyeliklerinin askıya alındığını duyururuz.

The post Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.