Teknoloji Haberleri

Şok edici karar: Türkiye’de silah videoları yasaklandı!

Söz konusu silahlar olduğunda ülkemizin dünya da prestijli bir konumda olduğu tartışılmaz bir gerçek. Türk silah üreticileri iç pazarın yanı sıra, dünya devi silah markalarının adına yurt dışı için üretim gerçekleştirirken, ülkemizde geliştirilen tabancalar yurt dışında aldıkları ödüller ve siparişlerle göğsümüzü kabartıyor. Bu kapsamda Türkiye’de geliştirilen silah ve silah teknolojilerinin daha büyük kitlelere ulaşabilmesi için sosyal medya ve reklamlar büyük önem arz ediyor.

Her türlü silah incelemesi ve reklamı yasaklandı!

Ülkemizde yasalar çerçevesinde silah incelemeleri ve atış videoları yayınlayan başarılı YouTuber’lar bulunuyor. Ancak, 28 Aralık 2018 tarihinde 30639 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan karar Türk silah sanayinde şok etkisi yarattı. Ticaret Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 27’nci maddesine ” Her türlü ateşli veya ateşsiz silah, silah üreticisi ve satıcısının reklamına izin verilemez. ” fıkrası eklendi. Yani başta internet ve televizyon olmak üzere tüm medya ortamlarında silah reklamlarının ve buna bağlı olarak incelemelerinin yapılması yasaklandı.  Bu karar avcılık üzerine yayın yapan televizyon kanallarının sonunu getirebilir. Bu yasak ihlal edildiğinde çok büyük cezalar ile karşı karşıya kalınıyor. Örneğin, ülke genelinde yayın yapan bir televizyon kanalı ise 341,921 TL, internet ortamında örneğin YouTube’da yapılan bir ihlal ise 85,480 TL ceza verilebiliyor. MPT 76 ve MPT 55 gibi milli silahlarımızı inceleyerek Türkiye’de bir ilke imza atan Tolga Bahar’da kararın silah sanayine büyük zarar vereceğini belirtiyor. https://www.youtube.com/watch?v=4ViY7tdOf90 Editör Yorumu: Son dönemde yabancı haber kaynaklarında Türkiye’de bireysel silahlanmaya karşıt haberlerin ortaya çıkmasından sonra alınan bu kararın Türk silah sanayine zararının oldukça büyük olacağını düşünüyorum. Televizyon dizilerinde kilolarca uyuşturucu madde ve sayısız silah normalmiş gibi gösterilirken, Instagram’da 300 TL gibi fiyatlara ruhsatsız silahlar satılırken, bu işi yasalar çerçevesinde yapan TV kanalları ve YouTuber’lar engelleniyor.

The post Şok edici karar: Türkiye’de silah videoları yasaklandı! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.