Spotify yayıncılardan parasını geri istiyor!

ABD Telif Hakkı Kurulu tarafından yayınlanan yeni telif oranları, yayın akışı hizmeti sağlayan şirketleri ayağa kaldırdı. Spotify yüksek telif oranlarına karşı çıkarak, yeni karara göre daha önce ödediği fazla ödemeleri geri istiyor! iPhone’un...

Spotify yayıncılardan parasını geri istiyor!
ABD Telif Hakkı Kurulu tarafından yayınlanan yeni telif oranları, yayın akışı hizmeti sağlayan şirketleri ayağa kaldırdı. Spotify yüksek telif oranlarına karşı çıkarak, yeni karara göre daha önce ödediği fazla ödemeleri geri istiyor!

iPhone’un üreticisi Foxconn’dan Apple’a ilginç çağrı

Spotify yeni telif oranları için geri ödeme istiyor!

Spotify ve diğer müzik uygulamaları sanatçılara daha fazla ödeme yapmasını gerektiren telif hakkı artışının ardından birkaç aydır tartışmalar devam ediyordu. Şimdi ise Spotify geçtiğimiz yıl şarkı sözü yazarlarına ve yayıncılarına telif için fazla ödeme yaptığını iddia ediyor ve parasını geri istiyor. ABD Telif Hakkı Kurulu tarafından yayınlanan ve içerik akışı için daha yüksek ödemeleri zorunlu kılacak karar, bütün müzik uygulamalarını etkiledi. Spotify, Apple Music, Pandora ve diğerleri gibi hizmetleri etkileyecek olan artışla beraber önümüzdeki beş yıl içinde telif ücretleri yüzde 43.8 artmış olacak. Spotify yeni telif oranları için geri ödeme istiyor! - ShiftDelete.Net (1) Bu durum ile birlikte Spotify, yeni telif hakkı oranlarına sert bir tepkiyle karşı çıktı. Şirket sözcüsü "Bu durum hem kullanıcıları hem de yayın akışını net bir şekilde olumsuz etkileyecektir. Şirketimize göre müzik lisansları ve telif hakkı oranlarındaki bu artış normal kabul edilemez." dedi. Şirket Yeni Telif Hakkı Kurulu düzenlemelerine göre de 2018’de çoğu yayıncının ücretini fazla ödediğini ve bu ücretlerin geri tahsil etmesini istediğini vurguladı. Ayrıca sözcü son sözlerinde "Geçtiğimiz yılın fazla ödemesini hemen tahsil etmek yerine, düzeltmenin yayın şirketleri üzerindeki etkisini en aza indirmek için telafi süresini 2019 sonuna kadar uzatabiliriz." dedi. Şimdi ise gözler Telif Hakkı Kurulu’nda. Kurulun yeni telif oranların düşürüp şirket ile uzlaşması bekleniyor.

The post Spotify yayıncılardan parasını geri istiyor! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.