Starlink için vakit geldi, bugün fırlatılıyor

Başında Tesla CEO’su Elon Musk’ın ulduğu SpaceX, geçen yıl küresel çapta bir internet ağı kurmak için harekete geçti. Starlink isimli proje için ilk fırtlatma için tüm hazırlıklar tamamlandı. 60 internet uydusu uzaya gitmek için yola çıkıyor. Yeni SpaceX projesiyle uçuş süreleri kısalıyor Dünyaya hızlı internet verecek Starlink uyduları fırlatılıyor Daha önce 15 Mayıs olarak belirlenen fırlatma tarihi, olumsuz hava koşulları nedeniyle 16 Mayıs’a ertelendi. 60 internet uydusuyla donatılan Falcon 9 roketi bugün uzaya fırlatılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatılacak olan uydular, fiber-optik kablo bağlantısı olmadan dünyanın her yerine ucuz ve hızlı internet erişimi sağlamayı hedefliyor. SpaceX dünyanın yörüngesini yaklaşık olarak 11 bin adet Starlink uydusuyla donatmak istiyor. Bunun için kendine belirlediği tarih ise 2020. Şirketin 2019 ve 2024 yılları arasında uydularını uzaya gönderme projesinin yaklaşık değer 10 milyar dolar. Dünyanın 1150 ile 1325 km üzerinde dolaşacak olan bu uydular 1 Gbps bağlantı sağlayacak. Elon Musk konuyla ilgili yaptığı açıklamada dünyanın önemli kısmına internet erişim sağlayabilmek için 12 fırlatış daha gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. The post Starlink için vakit geldi, bugün fırlatılıyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.

Starlink için vakit geldi, bugün fırlatılıyor
Başında Tesla CEO’su Elon Musk’ın ulduğu SpaceX, geçen yıl küresel çapta bir internet ağı kurmak için harekete geçti. Starlink isimli proje için ilk fırtlatma için tüm hazırlıklar tamamlandı. 60 internet uydusu uzaya gitmek için yola çıkıyor.

Yeni SpaceX projesiyle uçuş süreleri kısalıyor

Dünyaya hızlı internet verecek Starlink uyduları fırlatılıyor

Daha önce 15 Mayıs olarak belirlenen fırlatma tarihi, olumsuz hava koşulları nedeniyle 16 Mayıs’a ertelendi. 60 internet uydusuyla donatılan Falcon 9 roketi bugün uzaya fırlatılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatılacak olan uydular, fiber-optik kablo bağlantısı olmadan dünyanın her yerine ucuz ve hızlı internet erişimi sağlamayı hedefliyor. SpaceX dünyanın yörüngesini yaklaşık olarak 11 bin adet Starlink uydusuyla donatmak istiyor. Bunun için kendine belirlediği tarih ise 2020. Şirketin 2019 ve 2024 yılları arasında uydularını uzaya gönderme projesinin yaklaşık değer 10 milyar dolar. Dünyanın 1150 ile 1325 km üzerinde dolaşacak olan bu uydular 1 Gbps bağlantı sağlayacak. Elon Musk konuyla ilgili yaptığı açıklamada dünyanın önemli kısmına internet erişim sağlayabilmek için 12 fırlatış daha gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

The post Starlink için vakit geldi, bugün fırlatılıyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.