TCMB'den dijital merkez bankası parası geliyor!

Kripto paralar sadece yatırımcıların ve  ilgi duyan kişilerin değil, ülkelerinde odağında yer alıyor. Bazı ülkeler Bitcoin'i yasaklarken, bazı ülkeler bu konuda adımlar atıyor. Bu konuda TCMB'den Dijital Merkez Bankası Parası hamlesi geldi....

TCMB'den dijital merkez bankası parası geliyor!
Kripto paralar sadece yatırımcıların ve  ilgi duyan kişilerin değil, ülkelerinde odağında yer alıyor. Bazı ülkeler Bitcoin'i yasaklarken, bazı ülkeler bu konuda adımlar atıyor. Bu konuda TCMB'den Dijital Merkez Bankası Parası hamlesi geldi. 2019-2023'ü kapsayan On Birinci Kalkınma Planı'nda yer alan dijital merkez bankası parası uygulaması oldukça sevindirdi. Türkiye'de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilmesi için böyle bir uygulamanın faaliyete geçirileceği belirtiliyor.

Bitcoin piyasası fiyat dalgalanmalarını seviyor

Merkez Bankası'ndan kripto para: Dijital Merkez Bankası Parası

TCMB tarafından hayata geçirilecek olan bu kripto para biriminin teknik detayları henüz açıklanmadı. Ancak, konu hakkında yapılan değerlendirilmelerde aşağıdaki ifadelere ver veriliyor; Ülke işbirliklerinin daha üst noktalara taşınması için uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi hayata geçirilecek.  Küresel rezerv para alternatifi oluşturmaya yönelik işbirlikleri kapsamında ülke merkez bankaları arasında ortak çalışmalar yürütülecek. İkili anlaşmalar sayesinde yerel para cinslerinden ticaret imkanları artırılacak. Finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak. Aynı zamanda sektörün sermaye piyasasından ve BDDK gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.

The post TCMB'den dijital merkez bankası parası geliyor! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.