Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü!

Amerika Birleşik Devletleri'nin uyguladığı ambargo konusunda Huawei'nin en büyük rakiplerinden Apple sessizliğini koruyor. Aslında konuda hiç bir teknoloji şirketinden eleştiri gelmezken, Tim Cook ile Donald Trump bir araya geldi. ABD başkanının...

Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü!
Amerika Birleşik Devletleri'nin uyguladığı ambargo konusunda Huawei'nin en büyük rakiplerinden Apple sessizliğini koruyor. Aslında konuda hiç bir teknoloji şirketinden eleştiri gelmezken, Tim Cook ile Donald Trump bir araya geldi. ABD başkanının kızı Ivanka Trump tarafından yapılan açıklamada, Trump ile Cook'un ABD yatırımları, ticaret ve gizlilik gibi konuları görüştüğü belirtildi.

Tim Cook: Yazılımcı olmak için üniversiteye gerek yok!

Tim Cook ve Trump tarafından yapılan açıklamalardan rahatsız!

Amerikan İşgücü Politikası Danışma Kurulu üyesi olan Tim Cook, Beyaz Sarayı sıkça ziyaret ediyor. Bu ziyareti dikkat çekici hale getiren detaylardan birisi ise yaklaşık 300 milyar dolarlık ürünün ithalatında Çin'in ek gümrük vergisi uygulayabileceğinin Trump tarafından duyurulduktan sonra yapılması oldu. Trump’ın Çin ile ticari savaşın daha büyük boyutlara taşınabileceğini açıklaması, Apple CEO’sunu rahatsız ediyor. Zira, Çin’den ABD’ye giren mallar için uygulanan ek vergiler özellikle Apple aksesuarları üzerinde etkisini gösteriyor. Üretimin neredeyse tamamını Çin’de gerçekleştiren Apple’ın aksesuarlarında yaşanan fiyat artışı, iPhone ve Mac gibi diğer modellere kıyasla daha çok göze çarpıyor. Son dönemde antitröst yasalarına ağırlık veren ABD hükümeti tekelcilik yapan tüm şirketlere cezalar yağdırıyor. Hükümetin Amazon, Apple, Facebook ve Google’ın muazzam pazar güçlerini kötüye kullanıp kullanmadıklarını araştırmak için hazırlanıyor olması da Tim Cook’u endişelendiren konulardan birisi. Huawei için asıl kararın verilmesine bir süre daha var. Zira, Haziran ayının sonunda Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek olan G20 Zirvesi'nde, Donald Trump ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bir araya gelmesi bekleniyor.

The post Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.