Trump Nasa’nın Ay’a iniş programından hoşlanmadı!

NASA, Çin’in Ay’ın karanlık yüzüne araç göndermesi sonrasında, bünyesinde yeni Ay görevleri için üç şirket kurduğunu açıkladı. NASA bu şirketler aracılığıyla Ay için yeniden araç ve  Astronot göndermeyi planlıyor. Ancak bu plan Trump için pek...

Trump Nasa’nın Ay’a iniş programından hoşlanmadı!
NASA, Çin’in Ay’ın karanlık yüzüne araç göndermesi sonrasında, bünyesinde yeni Ay görevleri için üç şirket kurduğunu açıkladı. NASA bu şirketler aracılığıyla Ay için yeniden araç ve  Astronot göndermeyi planlıyor. Ancak bu plan Trump için pek de iç açıcı değil gibi görünüyor. Trump, göreve geldikten sonra, ilk icraatlarından biri NASA’nın bütçesine el atmak oldu. Uzay görevleri için fazlasıyla bütçe ayrıldığını düşünen başkan, Mars görevi de bir süre askıya alınmıştı.

NASA Ay'a iniş görevi ile ne yapmak istiyor?

Tam da Spacex ile kurulan ortaklıkla beraber Mars görevi için yeniden hazırlanmaya başlayan ve Trump ile buzları eriten NASA,  şimdilerde ise yeniden Ay’a iniş için kolları sıvamıştı.

ay

Ancak görünen o ki Trump Ay görevi için yapılacak büyük bütçeli bir harcamanın gereksiz olduğunu düşünüyor. Şimdiye kadar bir çok kez Ay’a iniş gerçekleştiren, örnekler toplayan NASA, aşırı masraflı olan Ay görevine yıllar önce son vermişti. Trump, yeniden Ay'a iniş gerçekleştirmek yerine NASA’nın Mars görevine odaklanması gerektiği görüşünde. Ancak henüz Mars'a insanlı uçuş için NASA hazır olmayabilir. [embed]https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1137051097955102720[/embed] Uzmanlar,  bu hamleyi uzun süredir gezegen inişi gerçekleştirmeyen NASA için Mars antrenmanı olarak yorumluyor. Trump ise bu pahalı antrenman için kasasını açmaya pek de niyetli değil gibi görünüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz? NASA, Trump’ın bu açıklaması sonrası yeniden Mars görevi için odaklanır mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

The post Trump Nasa’nın Ay’a iniş programından hoşlanmadı! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.