Türkçe isimli Porsche Taycan ilk turunu attı

Elektirkli araçlar ile ilgili çalışmalar her geçen gün artıyor. Hemen hemen tüm otomotiv şirketleri bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Bu şirketlerden biri de Porsche. Lüks otomobilleriyle bilenen Porsche, elektrikli aracını ilk kez test için...

Türkçe isimli Porsche Taycan ilk turunu attı
Elektirkli araçlar ile ilgili çalışmalar her geçen gün artıyor. Hemen hemen tüm otomotiv şirketleri bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Bu şirketlerden biri de Porsche. Lüks otomobilleriyle bilenen Porsche, elektrikli aracını ilk kez test için çıkardı. Elektrikli Porsche Taycan, ilk turunu Çin’de attı.

Elektrikli otobüs kullandık vLog

Elektrikli Porsche Taycan piste indi

Daha önce basına kapalı testleri yapılan Elektrikli Porsche Taycan, üç haftalık turuna başlıyor. İlk olarak Çin’deki Porsche Deneyim Merkezi’nde test edilen otomobilin bundan sonraki adresi İngiltere ve Amerika olacak. Böylelikle elektrikli otomobil üç kıtada görücüye çıkmış olacak. Çin’in Şangay şehrindeki test merkezinde piste inan Taycan’ın direksiyonuna ise Porsche Carrera Cup Asya pilotlarından Li Chao, Taycan oturdu. Ünlü pilot otomobilin özellikle sportif yeteneklerine değindi. Virajlara kontrollü giren otomobilin yol tutuşu da beğenildi. Elektrikli motordan beslenen Porsche Taycan, 0’dan 100 kilometre hıza 3,5 saniyede çıkabiliyor. Maksimum hızı 250 km/s olan otomobil, 200 km/s hıza ise 12 saniyede çıkıyor. Toplamda 590 beygir güç üreten iki elektrikli motorla çalışan otomobil, tamamen dolu şarjıyla 500 kilometre menzil sunuyor. Otomobil şarj konusunda da oldukça iddialı. 4 dakikalık bir şarj ile 100 kilometre gittiği söylenen otomobil 15 dakika sonunda ise 380 kilometre menzile ulaşabiliyor. Eylül ayında dünya prömiyerini yapacak olan Taycan, bu tarihte aynı zamanda altı milyon kilometrelik yol testini de yapmış olacak. Konvansiyonel motorlu spor otomobiller ile aynı sert test programından geçen Porsche Taycan, bu testler sırasında her türlü iklim koşuluna ve sınırsız günlük kullanılabilirlik testlerine tabi tutuluyor. Taycan’ın bir sonraki adresi 4-7 Temmuz arasında düzenlenecek olan Hill Run ve 13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde New York’ta düzenlenecek olan ABB FIA Formula E Championship sezon finali olacak. Buralarda Taycan’ın direksiyonuna Mark Webber ve Neel Jani geçecek. Porsche Taycan bundan yaklaşık bir yıl önce tanıtılmıştı. Mission E elektrikli araç konseptinin üretim versiyonu olan otomobil ile ilgili ilgi çekici en önem detay ise ismi olmuştu. Porsche bu otomobile Türkçe’de “canlı, genç at” anlamına gelen Taycan’ı koymaya karar verdi. Markanın logosunki at figürüne atıfta bulunan isim aynı zamanda Porsche model ailesinin bir diğer üyesi Macan ile kafiye de oluşturuyor.

The post Türkçe isimli Porsche Taycan ilk turunu attı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.