Turkcell 5G testi ile 2 Gbps üzeri hıza ulaştı

Turkcell, BTK’nın test için tahsis ettiği frekans üzerinden 5G teknolojisine sahip cep telefonlarına 5G sinyali verdi. İstanbul Tepebaşı Plaza’da yapılan test ile 5G destekli cep telefonu 3.5GHz bandında 2,283 Gbps hıza ulaştı. Aselsan'ın 5G...

Turkcell 5G testi ile 2 Gbps üzeri hıza ulaştı
Turkcell, BTK’nın test için tahsis ettiği frekans üzerinden 5G teknolojisine sahip cep telefonlarına 5G sinyali verdi. İstanbul Tepebaşı Plaza’da yapılan test ile 5G destekli cep telefonu 3.5GHz bandında 2,283 Gbps hıza ulaştı.

Aselsan'ın 5G antenleri kullanılmaya başlandı

Turkcell 5G testi, Oppo Reno 5G ile yapıldı

Yurt dışında satışa başlayan 5G destekli telefonlar ile Turkcell 5G pilot şebekesinde hız testi başladı. Testte saniyede 2 Gbps üzeri hızlara ulaşıldı. Bu sonuçla Turkcell, 3.5GHz frekans spektrumunda 100MHz’lik band genişliği kullanılarak ticari bir telefon üzerinden ulaşılan dünyadaki en yüksek hızı elde etmiş oldu Söz konusu test için Oppo Reno 5G telefon kullanıldı. Ericsson ile yapılan ortak çalışmada Turkcell’in 5G uyumlu SIM kartı kullanıldı. Turkcell daha önce de uluslararası standartlarla uyumlu canlı 5G bağlantısı testine de imza atmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin “İlgili yasal düzenlemeler ve 5G frekans tahsisinin yapılmasının ardından şebekemizi 5G ile daha da güçlendirerek müşterilerimize en kaliteli ve hızlı servisler ile buluşturmaya devam edeceğiz” dedi. Turkcell, 1 Nisan günü 4.5G için kullanılan frekanslar üzerinden İstanbul, Ankara ve İzmir’de örnek canlı sahalarda 5G sinyali vermişti. 2 Gbps üzerinde bir hızla 2 saatlik bir film 7 saniyede indirilebiliyor. 12 şarkılık bir albümün indirme süresi ise 0,2 saniye olarak belirtiliyor. 10 bölümlük kısa bir dizinin bir sezonu ise 30 saniyede indirilebiliyor.

Oppo Reno ön inceleme

The post Turkcell 5G testi ile 2 Gbps üzeri hıza ulaştı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.