Türkiye'de dijital noter dönemi başlıyor!

Bireylerin haklarını hukuki olarak güvence altına almasını ve bu sayede anlaşmazlıkların önlenmesini sağlayan noterler, ülkemizde araç ve konut satışı gibi işlemleri gerçekleştirmek için oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. E-devlet sayesinde...

Türkiye'de dijital noter dönemi başlıyor!
Bireylerin haklarını hukuki olarak güvence altına almasını ve bu sayede anlaşmazlıkların önlenmesini sağlayan noterler, ülkemizde araç ve konut satışı gibi işlemleri gerçekleştirmek için oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. E-devlet sayesinde insanlar devlet kurumlarına gitmeden işlemlerinin büyük bir bölümünü internet üzerinden gerçekleştirebilirken, noterler maalesef dijital çağı hızlıca adapte olamadı. Bu konuda müjdeli haber Adalet Bakanlığı'ndan geldi.

E-Devlet için yeni hizmet: Ücretsiz Risk Raporu

Dijital noter ile belgelerin kaybolmasına son verilecek!

Vatandaşların işlerini kolaylaştırmak isteyen bakanlık, Türkiye'deki tüm noterlerin dijital olarak birbirine bağlanacağını duyurdu. Bu sayede bir noterde gerçekleştirilen bir işlem, saniyeler içerisinde başka bir şubede görülebilecek. Bu sayede büyük mağduriyetlere yol açan sorunların önüne geçilmiş olacak. Belgelerin postada kaybolması veya işlemin yapıldığı şehre yeniden gitme ihtiyacının doğması noterde işlem yapan insanların karşılaşabildiği sıkıntılar arasında. Bu sistemin ne zaman aktif hale getirileceği şu anda bilinmezliğini korurken, zamandan büyük bir tasarruf sağlayacağı şimdiden biliniyor. Daha önce yapılan düzenleme ile yurt dışında konsolosluklarda düzenlenmiş evrakın Türkiye'deki herhangi bir noterlikten örnek alınması mümkün hale getirilmişti.

The post Türkiye'de dijital noter dönemi başlıyor! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.