Teknoloji Haberleri

Uçtan uca şifreleme yöntemi yasaklanabilir

ABD Başkanı Donald Trump, uçtan uca şifreleme isimli güvenlik önlemini yasaklama kararı ile gündeme geldi. Her söylediği gündem olan Trump, bu kez de uçtan uca şifreleme ile ilgili açıklamalar yaptı.

Telegram ile numara bilmeden mesajlaşma dönemi!

Uçtan uca şifreleme yasaklanabilir!

Apple’ın hem mesajlarında hem de FaceTime aramalarında kullandığı uçtan uca şifreleme yöntemi aynı zamanda WhatsApp tarafından da kullanılıyor. Ancak bu yöndem Başkan Trump’ın radarına takılmış durumda. Bildiğiniz gibi uçtan uca şifrelenen mesajlar herhangi bir şekilde üçüncü kişiler tarafından okunamıyor. Güvenli şifreleme ile korunan ve okunamayan mesajlar en çok hükümetleri zorluyor. Terör ve ulusal suçluların mesajlaşmalarının okunamaması gibi bir durumun olması Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından gündeme getirildi. Hiçbir şekilde mesajlaşmaların okunamıyor olmasının yerine, insanların mesajlarının güvenilir kişiler tarafından okunabilmesi için bir arka kapı bırakılması fikri ortaya atıldı. Tabii burada açık bırakılan arka kapının kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi durumu da söz konusu.

Uçtan uca şifreleme sistemi ne kadar güvenli?

Bu güvenlik sistemi 2016 yılında WhatsApp ile karşımıza çıkmıştı. Hali hazırda WhatsApp mesajlaşmalarımız da bu sistemle korunuyor.  WhatsApp, şifreli olarak saklanan mesajlardaki şifreyi  mecbur kalsa bile kaldıramıyor. Şifrelenmiş bu mesajlar, WhatsApp tarafından saklansa dahi kullanıcılarda bulunan ikinci şifre olmadan kesinlikle açılamıyor. Böylelikle arka kapısı olmayan şifrelenmiş mesajlarımız tamamen güvenilir bir halde kalıyor.

The post Uçtan uca şifreleme yöntemi yasaklanabilir appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.