Uygun fiyatlı telefonlar için Snapdragon 215 tanıtıldı

Qualcomm giriş seviyesi akıllı telefon modelleri için tasarladığı Snapdragon 215 işlemcisini tanıttı. Yeni giriş seviyesi işlemci, 64 Bit desteğini, daha güçlü grafik birimini ve çift kamera desteğini beraberinde getiriyor. Ancak, bu gelişmelere...

Uygun fiyatlı telefonlar için Snapdragon 215 tanıtıldı
Qualcomm giriş seviyesi akıllı telefon modelleri için tasarladığı Snapdragon 215 işlemcisini tanıttı. Yeni giriş seviyesi işlemci, 64 Bit desteğini, daha güçlü grafik birimini ve çift kamera desteğini beraberinde getiriyor. Ancak, bu gelişmelere rağmen işlemcinin, 28 nm üretim süreciyle üretildiği görülüyor.

Kirin 810, Snapdragon 730'a adeta fark atıyor!

Snapdragon 215 özellikleri ile neler sunuyor?

Snapdragon 215, her biri 1.3 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A53 çekirdeğine ev sahipliği ediyor. Bu çekirdekler Qualcomm'un bir önceki giriş seviyesi işlemci modelinden yüzde 50 oranında daha hızlı çalışabiliyor. Bunun yanı sıra işlemci 64 Bit desteği sayesinde ise güncel Android sürümünü çalıştırabilecek. İşlemcinin grafik tarafında ise Adreno 308 GPU'su eşlik ediyor. Bu grafik birimini daha önce Snapdragon 425 modelinde görmüştük. Ve birçok basit grafik işleme operasyonunu rahatlıkla gerçekleştirebiliyordu. Bir diğer önemli gelişmenin ise kamera ve video tarafında olduğunu görüyoruz. Serinin bir önceki işlemci modeli Snapdragon 212, 8 Megapiksel tek arka kamera kurulumuna ve HD çözünürlüğünde videolar çekilmesine izin veriyordu. Ancak yeni işlemci ile birlikte arkada 13 Megapiksel ve 8 Megapiksel olabilmek üzere çift kamera kurulumuna yer verilebilecek. Bunun yanı sıra video tarafında ise Full HD videoları saniye 30 kare hızında kaydedebilecek. Desteklenen ekran çözünürlüğü tarafında ise bir geliştirme olmadığını görüyoruz. Snapdragon 212'nin desteklediği maksimum 720p ekran çözünürlüğü desteği Snapdragon 215'te de aynı şekilde devam ediyor. Ancak 19:9 ekran formatına bu işlemci ile birlikte izin verildiğini belirtelim. Bağlantı tarafında ise Wi-Fi 802.11ac ve Bluetooth 4.2 özelliklerini görüyoruz. Bu çip, 200 serisi için bir ilk olan ikili VoLTE ve Ultra HD Sesli Arama özelliklerini de destekliyor. Bağlantı özelliklerinde değişim göremediğimiz bir detay X5 LTE modemi oluyor. Bu modem, maalesef 5G bağlantılara izin vermiyor. Fakat 4G bağlantılara verilen desteğe devam ediliyor. Sonuç olarak bakıldığın Snapdragon 215 için Snapdragon 425'in biraz daha kırpılmış hali diyebiliriz. Bu işlemcinin 100 dolar altı satış fiyatına sahip olan telefonlarda yer alması beklentiler arasında yer alıyor.

The post Uygun fiyatlı telefonlar için Snapdragon 215 tanıtıldı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.