VW Türkiye fabrikası için tek pürüz taşıt vergileri!

Volkswagen'ın Doğu Avrupa'da kurmaya hazırlandığı fabrikası için görüşmeler devam ediyor. Ortaya çıkan son bilgilere göreyse Volkswagen Türkiye fabrikası için hükumetle otomobillere uygulanan vergileri görüşüyor. Bakan’dan Volkswagen fabrikası...

VW Türkiye fabrikası için tek pürüz taşıt vergileri!
Volkswagen'ın Doğu Avrupa'da kurmaya hazırlandığı fabrikası için görüşmeler devam ediyor. Ortaya çıkan son bilgilere göreyse Volkswagen Türkiye fabrikası için hükumetle otomobillere uygulanan vergileri görüşüyor.

Bakan’dan Volkswagen fabrikası için açıklama geldi!

Volkswagen Türkiye fabrikası açıklaması yakında gelebilir!

Volkswagen'ın bir süredir konuşulan Doğu Avrupa'da açacağı yeni fabrikası yepyeni bilgilerle gündemimizde. Şu ana kadar ortaya çıkan bilgilere göre Volkswagen'ın Bulgaristan ile Türkiye arasında kaldığı konuşulurken yer belirleme çalışmalarında sona yaklaşıldığı iddia edildi. Reuters ve DW'nin haberlerine göre Doğu Avrupa fabrikası için en uygun yerin Türkiye olduğu içeride konuşulurken, Volkswagen ile Türk yetkililer arasında yapılan görüşmeler sonucunda markanın Türkiye'ye bir milyar euro çapında bir yatırım yapmaya hazır olduğu iddia edildi.

Volkswagen Türkiye'den vergi indirimi mi istiyor?

Yapılan haberlerde isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Türkiye fabrikası için tek bir pürüzün kaldığını söylediler. Bununda ülkemizdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olduğu belirtilirken bu konuda ne gibi bir talepte bulunulduğu söylenmedi. Volkswagen'in talebinin ne olduğu bilinmezken kaynaklar ayrıca yerel otomobil üreticilerini de mağdur etmeyecek bir çözüm üzerinde çalışıldığını dile getirdi. Sizlerinde bildiği üzere ülkemizde sıfır araç alırken hem ÖTV hem de KDV uygulanıyor. Bu vergiler 1.6 litreye kadar motor hacmindeki araçlar için yüzde 45 ile 60 arasında değişirken 2 litre ve fazla olan araçlar için yüzde 100 ile 110 arasında değişiyor.

Volkswagen Türkiye fabrikası

ÖTV indirimi bitti, sıfır araç satışları ne oldu?

Fabrika konusunda kaynaklar "Türkiye'den bazı düzenleme talepleri var." ve "Sadece şu anda vergi sistemine dair bir konu kaldı." cümleleri kullanırken "Hemen olmasa da belli dönem için uygulama taahhüdü yeterli olabilir. Bu talebin son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilmesi gündemde. Kısa sürede nihai karar çıkacaktır." ifadelerine de yer verildi. Ülkemizde Fiat, Renault, Ford, Hyundai ve Toyota gibi üreticilerin geçtiğimiz yıl 1.3 milyondan fazla motorlu taşıt üretilirken, ülkemizdeki taşıtların yüzde 90'ından fazlasının 1.6 litre ve daha altındaki motor hacimli araçlardan oluştuğunu da belirtelim. Olumlu olması halinde Seat, Skoda ve Volkswagen otomobillerinin üretileceği fabrika hakkında Volkswagen cephesinden henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama ise gelmedi. Geçtiğimiz aylarda sonlandırılan ÖTV ve KDV indirimlerinden sonra bakalım bu talep nasıl karşılanacak?

The post VW Türkiye fabrikası için tek pürüz taşıt vergileri! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.