Teknoloji Haberleri

Wi-Fi 6 nedir? Yeni bir router gerekli mi?

Son dönemlerde çıkan amiral gemisi telefonların özelliklerinde ön plana çıkan 802.11ax ya da başka bir deyişe Wi-Fi 6 çok yüksek hızlarda veri aktarımına olanak sağlıyor. Peki bu teknolojiyi kullanabilmek için yeni bir router gerekiyor mu? Detaylar haberimizde..

WiFi üzerinden ücretsiz arama nasıl yapılır? Video

Wi-Fi 6 nedir? Neden daha iyi?

Teknoloji dünyasında 802.11ax olarakta adlandırılan Wi-Fi 6, yeni nesil gelişmiş bir ağ standartıdır. Wi-Fi 5 ya da 802.11ac standartına kıyasla Wi-Fi 6 tam %40 daha fazla veri hızı vaat eder. Wi-Fi 6, daha verimli bir veri kodlama sistemi ile bunu başarır ve daha yüksek verimlilik sağlar. Kafe, otel, havalimanı, okul ve benzeri kalabalık alanlarda Wi-Fi ağına bağlandığınızda, çok düşük veri aktarımı yapabilirsiniz. Bunun sebebi Wi-Fi 5 veya daha düşük standarttaki internet ağlarının kapasitesinin sınırlı olmasıdır. Fakat Wi-Fi 6 ve intel iş birliği sayesinde çok sayıda bağlı cihaza sahip kalabalık alanlarda her kullanıcının ortalama hızı en az dört kat artacak. Bunu destekleyen cihazların sayısı ise şu an bir hayli az. Sadece çok az sayıda üst seviye dizüstü bilgisayar ve yine üst seviye anakartlara entegre olan bazı Wi-Fi alıcıları bu teknolojiye destek veriyor. Mobil pazara baktığımızda ise bunu destekleyen ilk telefonun Samsung Galaxy S10 ailesi olduğunu görüyoruz.

Yeni router gerekli mi?

Bunun cevabı kısaca evet! 802.11ax teknolojisi destekleyen bir modem veya router satın almanız şart. Bu cihazların şu an ki fiyatları ise 400 dolar bandında. Tabii bu ağ teknolojisinin mobil dünyada ve bilgisayarlarda yaygınlaşması ile birlikte modem ve routerların da daha alınabilir seviyelere geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yıllara göre tüm Wi-Fi ağ standartları ve özelliklerini ise aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

The post Wi-Fi 6 nedir? Yeni bir router gerekli mi? appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.