Wikipedia büyük saldırı altında!

11 Eylül 2019 tarihinde ülkemizde görüşülecek olan Wikipedia yasağı kararı merakla beklenirken bazı Avrupa ülkeleri de Wikipedia'ya giremiyor. Wikimedia Foundation tarafından yapılan açıklamaya göre Wikipedia'nın sunucuları kötü niyetli saldırılarla...

Wikipedia büyük saldırı altında!
11 Eylül 2019 tarihinde ülkemizde görüşülecek olan Wikipedia yasağı kararı merakla beklenirken bazı Avrupa ülkeleri de Wikipedia'ya giremiyor. Wikimedia Foundation tarafından yapılan açıklamaya göre Wikipedia'nın sunucuları kötü niyetli saldırılarla boğuşuyor.

2 yıldır süren Wikipedia engeli görüşülecek!

Avrupa bölgesinde Wikipedia neden açılmıyor?

Son zamanlarda organize bir şekilde hareket eden bilgisayar korsanları, WordPress tabanlı internet sitelerine saldırmaya devam ediyor. Gözlerini iyice karartan siber saldırganlar, WordPress sistemleri dışında kurumsal mecraları da rahat bırakmıyor. Saldırıların 6 Eylül 2019 tarihinde başladığı belirten Wikipedia, ilgili saldırıları kınadı ve bu kişileri "kötü niyetli aktörler" olarak isimlendirdi. Yönetim, yaşanan olaya ilişkin şöyle bir açıklama yaptı: "Bu tür saldırıları kınıyoruz. Kötü niyetli saldırılar sadece Wikipedia'yı kapatmakla kalmıyor aynı zamanda insanların temel haklarından biri olan bilgiye erişme ve bilgiyi paylaşma özgürlüğünü de elinden alıyor. Bu hakları  korumayı herkes için taahhüt ediyoruz." Wikipedia neden açılmıyor Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan açıklamaya göre şu an için bu saldırılardan etkilenmeye devam eden Avrupa ülkeleri şu şekilde: Almanya, İngiltere, Hollanda ve Polonya. Bunun dışında Twitter hesabından da bir açıklama yapan Wikipedia, kullanıcılara hizmet verebilmek adına erişimin sağlanması için çalışmaya devam ettiğini belirtmişti. Son olarak İsrail de saldırılar yüzünden çevrim içi ansiklopediden yararlanamayan ülkeler arasında yer alıyor. Önümüzdeki günlerde bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması bekleniyor.

The post Wikipedia büyük saldırı altında! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.