Teknoloji Haberleri

Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti

Özgül soğrulma oranı” anlamına gelen SAR değeri, akıllı telefonların kendi çevresindeki kişilere yaydığı radyasyon demek. Yıllardır bu konuda en çok eleştirilen firmalardan biri olan Apple, iPhone modellerindeki yüksek SAR değeri problemini çözemedi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehrinde gerçekleştirilen ünlü “The Chicago Tribune” testi, birçok ünlü akıllı telefonun pek de uğramak istediği bir yer değil. Bu test, birçok akıllı telefonun gereğinden fazla radyofrekans radyasyon taşıdığını ortaya çıkardı.

Apple yüksek SAR değerinde zirveye oynuyor!

Apple iPhone SAR değeri hakkında neler söyledi?

İlgili teste göre iPhone modelleri, güvenli olarak görülen radyofrekans radyasyon sınırlarını aşıyor. Aslında bu rapor, Apple’ın iPhone 7 hakkında federal kanun koyuculara farklı ifadelerde bulunduğunu ima ediyor. Buna ek olarak The Chicago Tribune, iPhone 7’nin yasal güvenlik sınırının önerdiği SAR değerinden iki kat daha fazla radyasyon yaydığını iddia etti. apple iPhone Chicago kurumu test koşullarının sınırlı olduğunu kabul etmesine rağmen testleri nasıl yürüttüğü konusunda oldukça şeffaf davranıyor. Bu bağlamda testin nasıl yapıldığını açıklayan ekip, yapılan analize dair şöyle bir yazılı açıklama yaptı: “Standart test: Telefonlar, Federal İletişim Kurulu (FCC) kurallarına ve yönergelerine uygun olarak test edildi. Radyasyona maruz kalma durumu, simüle edilen bir vücut ile iki mesafeden ölçüldü.” “Yetkililer, kendi denemeleri adına bir mesafe (5 milimetre / 10 milimetre / 15 milimetre) seçtiler. İkinci seçim ise 2 milimetreden gerçekleştirilen bir “cep sınaması” testi ile alakalı. iPhone SAR değeriDeğiştirilmiş test: Apple ile Motorola’nın telefonları, ulaştığımız sonuçları yayımladıktan sonra bize bilgi veren bu iki firmanın (Apple ve Motorola) ricası üzerine tekrar test edildi. Bu testlerde telefonların gücünü azaltmak için tasarlanmış sensörleri harekete geçirmek adına kritik yöntemler vardı.” “Yeni alınan iki telefon da değiştirilmiş olan testlere tabi tutuldu. Son olarak, bir ön testte yüksek SAR değerine sahip olduğunu tespit ettiğimiz bir iPhone 7 cihazı yüzünden asıl testleri birkaç iPhone 7 modeli ile yaptık.” Apple iPhone SAR değeri Apple, kendi cihazlarının kanun koyucular tarafından belirlenen kurallara uygun olduğunu söyleyerek kısa bir açıklama yaptı. Firma, yaptığı açıklamada kendisinden oldukça emin gözüküyor: “iPhone 7 de dahil tüm iPhone modelleri, FCC ve iPhone’un satıldığı diğer tüm ülkeler tarafından eksiksiz bir şekilde onaylanan cihazlardır. Dikkatli bir incelemeden ve test edilen iPhone modellerinin doğrulanmasından sonra radyasyona maruz kalma yönergelerine ve limitlerine dayanarak tüm standartları karşıladığımızı tasdikledik.”

iPhone dışında başka modeller de SAR konusunda iyi değil

The Chicago Tribune çalışanlarının iddialarına göre sadece Apple değil, Samsung ile Motorola da bu hususta öne çıkıyor. Bunun dışında Samsung da Apple’ın verdiği cevabın bir benzerini verdi: “Biz, Federal İletişim Komisyonu (FCC) düzenlemelerine uyarak hareket ediyoruz.” FCC, önümüzdeki birkaç ay boyunca Tribune tarafından test edilen cihazların güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek amacıyla daha fazla test yapmayı planladığını söyledi.

The post Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.