Teknoloji Haberleri

Yenilenen Mac Mini parçalarına ayrıldı!

Apple’ın geçtiğimiz gün MacBook Air ve iPad Pro ile birlikte tanıttığı yeni nesil Mac Mini iFixit masasına yatırıldı. Apple Mac Mini parçalarına ayrıldı ve tamir edilebilirlik puanı verildi. Bakalım yeni Mac Mini sınıfı geçti mi kaldı mı?

Baştan aşağıya yenilenen Apple Mac Mini tanıtıldı!

Yeni Apple Mac Mini parçalarına ayrıldı!

Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı küçük canavarı Mac Mini iFixit tarafından masaya yatırıldı. Parçalarına ayrılan Apple Mac Mini tamir edilebilirlik açısından değerlendirildi. 11 adımda tüm parçaları sökmeyi başaran iFixit ekibi modele 10 üzerinden 6 puanı layık gördü. Nedenlerine baktığımızda ise standart araç gereçlerin kullanılması model için bir artı puan olurken kuvvetli yapıştırıcıların kullanılmaması Mac Mini’nin lehine olmuş.

Sahip olduğu SODIMM DDR4 RAM’lerin değiştirilebilir olmasıyla da övgü alan Mac Mini, işlemci ve SSD’nin anakarta lehimli olmasıyla da ilk önemli eksisini kazanıyor. İşlemcinin lehimli olması kabul edilebilir olsa da SSD’nin değiştirilemiyor olması ihtiyaç halinde büyük problemler oluşturacaktır. Diğer taraftan cihazın arkasında yer alan portlarında anakarta bağlı olması önemli bir dezavantaj oluşturuyor. Zira bir arıza durumunda sadece portları değiştirmek mümkün olmayacak, anakartın tamamen değişmesi gerekecek. Buda ciddi bir masraf açacak. Ülkemizde 4 çekirdekli Intel Core i3-8100 işlemci ve 128 GB SSD başlangıç modeli olarak sunulurken fiyat ise 5.999 TL olarak belirlenmiş. Intel Core i7 işlemci, 64 GB RAM, 2 TB SSD gibi en üst donanımları seçtiğinizde ise bu fiyat 33.199 TL’ye kadar çıkabiliyor.

The post Yenilenen Mac Mini parçalarına ayrıldı! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.