Yüz tanıma milyonlarca kişi için tehdit oluşturuyor

Akıllı telefonlarda standartlaşan yüz tanıma teknolojisi günümüzde ülkeler tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Başta Çin olmak üzere birçok ülkede sokaklardaki kameralar sayesinde hergün milyonlarca kişinin yüzü taranıyor. İngiltere'deki...

Yüz tanıma milyonlarca kişi için tehdit oluşturuyor
Akıllı telefonlarda standartlaşan yüz tanıma teknolojisi günümüzde ülkeler tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Başta Çin olmak üzere birçok ülkede sokaklardaki kameralar sayesinde hergün milyonlarca kişinin yüzü taranıyor. İngiltere'deki Essex Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, yüz tanıma teknolojisinin bu haliyle milyonlarca kişi için bir tehdit olduğunu gözler önüne seriyor. Zira, beş masum insandan dördü aranan şüpheliler arasında gösteriliyor.

Amazon sert konuştu!

Yüz tanıma teknolojisinin hata payı yüzde 81'e ulaşıyor!

İngiltere polisi tarafından kullanılan bu teknolojinin yüzde 81 hata payına sahip olduğu belirtiliyor. Bu İngiltere'de Ağustos 2016'da kullanılmaya başlanan ve hali hazırda 10 noktada bulunan sistem için yapılan ilk değerlendirme. ABD'li yargıç yüz tanıma gibi özellikler için beklenmedik bir karar verdi! SDN-2 Araştırmacılar 42 şüpheli uyarısının sadece sekizinin doğru olduğu belirtiliyor. Galler bölgesinde 2300 kişinin potansiyel suçlu olarak tanımlandığı dile getiriliyor. Polis ise sistemin verdiği uyarıların titizlikle incelendiğini ve bu nedenle abartıldığı kadar mağduriyet oluşturmadığını iddia ediyor. Bu teknoloji günümüzde toplu taşımadan etkinlik alanlarına kadar yüzlerce farklı bölgede kullanılıyor. Apple ve Google bu sistemin gizlilik konusunda büyük endişelere neden olduğunu savunurken, Microsoft ise bir takım düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtiyor. Kısacası yüz tanıma teknolojisinin güvenilir olarak kabul edilmesi için daha çok yol kat edilmesi gerekiyor.

The post Yüz tanıma milyonlarca kişi için tehdit oluşturuyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.