Zz Güzellik

ZEYTİNYAĞI İLE SAÇ BAKIMI

Elinizi sıcak suyla yıkayın, avucunuza bir çay kaşığı zeytinyağı koyun, ellerinizi ve parmaklarınızı hafifçe yağlayarak saçınıza masaj yapın. Çok değil, bir kaç dakika sonra saçlarınızı fırçalayın. Elde ettiğiniz sonuca inanamayacaksınız. Çünkü zeytinyağı saçınıza ipeksi bir yumuşaklık verecektir. Üstelik zeytinyağını gereğinden fazla kullanmadığınız takdirde saçlarınızda kesinlikle yağlanmalar meydana gelir

Burada önemli olan, zeytinyağının bir parça ısınmış olması. İster bir cezvede, ister bir mikrodalga fırında. Sadece zeytinyağını biraz ısıtın ve saçınıza uygulayın.

2, Saç düzleştirici olarak zeytinyağı

Bazıları doğal düz saçlara, bazılarımız da kıvırcık saçlara sahiptir. Eğer siz de kıvırcık saçlı iseniz, size yardımcı olacak basit bir zeytinyağı uygulaması var. Olgunlaşmış bir avakadoya bir miktar zeytinyağı ekleyin ve lapa haline gelinceye kadar ezin. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve 30 ile 60 dakika arası bekleyin. Ardından saçlarınızı durulayın. Saçlarınızın düzleştiğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

İsterseniz alternatif bir formül olarak, iki adet yumurtayı zeytinyağı ile karıştırarak ta saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 30 ile 60 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkamayı unutmayın. Saça yumurta sürmek kulağa pek hoş gelmese de, yumurtanın içindeki proteinler ve besinler zeytinyağı ile birlikte yıpranmış saçlarınızı iyileştirmekte son derece faydalı olacaktır.

3, Saç kaybını önlemek için zeytinyağı

Yaşlandıkça, saçlarımız doğal olarak zayıflar, incelir ve ölmeye başlar. Bu süreç tamamen geri çevrilemez, fakat zeytinyağı saç kaybını ve incelmesini yavaşlatan doğal bir üründür. Çünkü zeytinyağı sağlıklı saç için çok önemli iki vitamine sahiptir: A ve E vitamini. Saç derinize zeytinyağı ile masaj yaptığınızda, bu vitaminler saçlarınızın daha sağlıklı büyümeye devam etmesine yardımcı olur.

Bazıları doğuştan parlak saçlara sahiptir. Öte yandan saçları mat ve kuru olan insanların, saçlarına daha sağlıklı bir görünüm vermek ve parlaklık kazandırmak için, zeytinyağı en kolay ve en ucuz yöntemlerden biridir. Zeytinyağını mikrodalga fırında hafifçe ısıttıktan sonra, saçınıza uygulayın, başınıza sıcak nemli bir havlu sarın ve 30 dakika kadar bekleyin.